İtalyan Mimarlardan Modüler Küçük Ev Tasarımı

Gnocchi+Danesi mimarları, alternatif yaşam biçimine yönelik cazip bir seçenek sundular. Uzak ve tenha alanlarda, doğanın içinde yaşamak isteyenler için modüler küçük ev tasarımını geliştirdiler. Kabin tarzı bu prefabrik mikro yuvanın yapımında malzeme olarak kontrplak kullanılıyor. Modüler küçük ev, bu tarz bir mimariden ve hayat tarzından hoşlananlar ile kalabalıktan uzağa kaçmak isteyenlere çekici gelebilir.

© Gnocchi+Danesi

Dezeen’de yayınlanan yazıda, İtalyan mimarlar Massimo Gnocchi ve Paolo Donesi tarafından geliştirilen modüler küçük dağ evi tanıtıldı. Bu iki mimar, önemli bir girişimde bulunarak prefabrik yapı konseptlerini hayata geçirdi. Burada esas alınan kabin tarzı yuva konseptinde bildiğimiz kabin yapısı, modern çizgilerle birleştirilerek kullanışlı ve estetik bir tasarıma kavuştu.

© Gnocchi+Danesi

Yapının oluşturulmasında tabandan tavana uzanan cam kullanılarak yaşam alanının baktığı güzel manzaranın ve ışığın iç mekanı alabildiğine kucaklaması esas alındı. Böyle bir altyapının üzerine ise oldukça dik açılı çatı yerleştirildi. Modüler küçük ev kendi başına yirmi dört metrekarelik bir alanı kaplıyor. Fakat, isteğe bağlı olarak buna on iki metrekarelik ikinci bir alanın eklenme seçeneği mevcut.

© Gnocchi+Danesi

Dış yüzey çam katranı ile kaplanarak hava koşullarından etkilenmeyen bir yapıya ulaşmak mümkün olmuş. Üstelik bu sayede daha koyu bir renge kavuşarak bulunduğu alanda daha iyi kamufle olması sağlanmış. Modüler küçük ev bir temele ihtiyaç duymadığı için esnek bir kullanım olanağı sunulmuş. Fakat zorlu iklim şartlarına sahip yerlerde ince beton bir levhanın tercih edilmesi öneriliyor. İçeride bir lavabo ve ocaktan oluşan mütevazı bir mutfak bulunuyor. Ayrıca, bir köşesine yerleştirilen duş başlığı ve ufak alan da banyo görevi görüyor. Dış alanda kullanılan zemin döşemesini küçük yapının küçük verandası olarak düşünebilirsiniz. Yaşam alanı olan ve boydan boya cama bakan kısımda bir de şömine var. Modüler mimari, kullanıcının arzusuna göre yapılandırılabilir ve genişletilebilir.

© Gnocchi+Danesi

Kendi kendine yeten, sürdürülebilir bir hayat tarzının ve geniş fakat sabit iç mekanlar yerine küçük ve mobil yaşam alanlarının tercih edilmeye başlandığı günümüzde, insan hayatını tehdit eden pandemi koşulları da göz önüne alındığında bu tarz tasarımlara yönelik talebin arttığı gözleniyor. Küçük bir alanda sürdürülebilir yaşam pratiğinin bir örneğini daha önceki bir blog yazımızda sizinle paylaşmıştık. Bu tarz farklı arayışlar, tasarımcıları yeni çözümler geliştirmeye teşvik ediyor. Mobil yaşam alanıyla farklı yerler görüp farklı insanlar tanımanın getirdiği eşsiz bir hayat tarzını tecrübe etmek isteyenler gibi doğaya çekilmeyi arzu eden ancak ufak da olsa bir evin konforundan vazgeçemeyenler için de çeşitli seçenekleri bulmak mümkün. Modüler küçük ev, onlardan biri. İtalyan mimarların bu pratik ve estetik tasarımını buradan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s