Fransa’da Su Üstünde Yüzen Ağaç Evler

Mimarlar Steven Wladimir Robayo Rodriguez ve Yasin Lopez el Amrani, Fransa’nın kırsalına inşa edilmek üzere ağaç ev konseptlerini sundular. 2020 genç mimarlar ağaç ev yarışmasında finale kalan tasarımlarında çocukluk hayallerinin peşinden gittiklerini belirttiler. Fransa kırsalı için geliştirilen proje, suda yüzüyor hissini tatmak için ideal.

Designboom’da yer alan habere göre, Dartagnans firmasının fikri olarak 2020 yılında düzenlenen ağaç ev temalı tasarım yarışmasında mimarlar, suda süzülen bir görünüme sahip ev modülü ile finalist oldular.  Dört duvar arasına sıkıştığımız şu günlerde, bizleri çocukluk hayallerimize götüren projelerinde ise özgürlük ve huzur vaat ediliyor.

Fotoğraf: Steven Wladimir Robayo Rodriguez ve Yasin Lopez el Amrani

Doğayla uyum içinde olmasına özen gösterilen ahşap ve cam ağırlıklı proje, iki kottan oluşuyor ve doğayla bütünleşik bir şekilde dışarıya açılan kocaman bir cama sahip. Bazıları gölün üzerinde, bazıları ise doğrudan suya açılan bu modüler evlerin sakinleri, muhteşem bir manzaranın tadını çıkarmanın yanı sıra suda süzüldükleri hissine kapılıyor ve kendilerini doğal habitatın bir parçası gibi hissediyorlar.

İç tasarımda sadeliği benimseyen mimarlar, boydan boya cam kullanarak son derece aydınlık ve ferah bir alan yaratabilmişler. Doğal malzemeler kullanılarak az ve öz dekorun benimsendiği bu alan, içinde bulunduğu doğayı var gücüyle kucaklıyor. Üstelik üzerine yerleştirildiği zemine en ufak bir zarar vermeyen modüler çözüm, tam anlamıyla doğa dostu. Yüksek tavanla sakinlerine alabildiğine geniş ve ferah bir ortam sunan tasarım, ağaç ev konseptinde bambaşka bir konfor sunuyor.

Fotoğraf: Steven Wladimir Robayo Rodriguez ve Yasin Lopez el Amrani

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında sıkışık şehir hayatı farklı bir tehlike arz etmeye başlamışken, doğaya kaçıp sessizliğin ve sakinliğin tadını çıkarmak hobiden çıkıp bir yaşam tarzına dönüşmek üzere. Tabiatın kucağında modüler ev tasarımının İtalya örneğine daha önceki bir blog yazımızda yer vermiştik. Bu tasarım ise, Fransa kırsalı için geliştirilmiş harika bir çözüm. Üstelik gölde yüzer gibi görünmekle kalmıyor, sakinlerine de böyle bir deneyim vaat ediyor.  

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s