Doğada Çözünebilen Giysi Tasarımı

Genç tasarımcı Scarlett Yang üç boyutlu yazıcı yardımıyla doğada çözünür saydam giysiler tasarladı. Yosun ekstratı gibi bir biyolojik materyalden oluşan giysi, farklı nem ve sıcaklık koşullarında farklı tepkiler veriyor. Ayrıca, ipek kozası proteini kullanılan bu tasarım, değişen koşullara göre bükülüyor veya kırışıyor. Soğuk kış günlerinde ise sertleşerek heykelsi bir görünüm kazanıyor.

Dezeen’de yer verilen habere göre, Central Saint Martins mezunu Scarlett Yang, laboratuvarda yetişen giysi tasarladı. Ürünün en önemli özelliği ise 24 saat içinde doğada çözünür özellikte olması. Londra’da faaliyet gösteren tasarımcı, çözünme özelliklerinin coğrafi konum ve mevsim özelliklerine göre değiştiğini belirtiyor.

© Scarlett Yang

Central Saint Martins’te beş yıl moda okuduktan sonra, moda sektöründe tekstil kullanımının oluşturduğu atık yığını nedeniyle doğaya uygun bir tasarım fikri geliştirmek isteyen Scarlett Yang, yaratıcı tasarımıyla göz doldurdu. Piyasada kullanılan tekstil ürünlerinin ezici bir çoğunluğunun geri dönüşüm özelliğine sahip olmadığını belirten sanatçı, moda öğrenci ve mezunlarının geleneksel metotları kullanmaya devam ettikleri takdirde gezegenimizi tehdit eden kirlilik sorununun bir parçası olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Giysiyi elde etmek için Yang, üç boyutlu yazıcı ve lazer kesim teknolojilerini kullanarak bir döküm kalıbını dijital olarak üretmeden önce ilk olarak materyalin alacağı doku biçiminin üç boyutlu bilgisayar modelini oluşturma işine girişti. Bunu, fazladan materyal üreterek atık oluşturmamak amacıyla yaptı. Ardından su, boya ve yosun ekstratı karışımından elde edilen sıvı haldeki biyomateryali kalıba uygulayarak katılaşmasını bekledi. Bundan sonra, materyalin çevre koşullarına göre sertleşmesini veya kırışmasını istediği kısımlarına ipek özü olarak da bilinen ipek kozası proteini uyguladı. Protein, su sevmeyen özelliklerine bağlı olarak böyle bir etki oluşturdu.

© Scarlett Yang

Tasarımcının belirttiğine göre, özellikle Avrupa ve Asya’da geleneksel ipek üretim tesislerinde olmak üzere endüstriyel tekstil üretiminde ipek kozası proteini tercih edilmiyor. Yang, bu malzemeyi değerlendirerek boşa gitmemesini sağlamış oldu.

Giysinin fiziksel üretiminin yanı sıra bir de üç boyutlu modelleme ve animasyon süreçleri izlenerek materyalin farklı koşullarda ortaya koyabileceği farklı tepkilerin simülasyonları gerçekleştirildi. Tasarımcı, mezuniyet sunumu olarak bu animasyon halindeki görselleri 360 derecelik bir galeriye dönüştürdü. Tüm koleksiyonu ve daha fazlasını buradan inceleyebilirsiniz. Bu ürünün kullanım yelpazesi, tasarımcıların yaratıcılığına kalmış.

Doğada çözünebilen giysi için kullanılan malzemelerin tekstil ve moda endüstrisinde benimsenmesi gezegenimizi ve doğayı çok mutlu ederdi. Doğada çözünme sağlanamasa bile geri dönüşümün benimsenmesi de büyük bir kazanım olduğu için bu anlamda da dünyanın çeşitli yerlerinde önemli girişimlerde bulunuluyor. Dekorasyonunda ve tasarımında geri dönüşümlü malzemeleri kullanarak konuklarına hizmet veren Hindistan merkezli bir butik örneğini daha önceki blog yazımızdan inceleyebilirsiniz. Farklı örnekler geldikçe, sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s