Ukraynalı Tasarımcıdan Ofislere Yenilikçi Çözüm

NOOM markasının ve SOKOLOVA tasarım stüdyosunun sahibi Ukraynalı endüstriyel tasarımcı, geliştirdiği fikir ve ürünle iş hayatına farklı bir soluk geririyor. Kateryna Sokolova, çalışma alanları için şık ve pratik bir koleksiyonu kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu koleksiyonda yer alan kapsül şeklindeki mobilyalar çalışanlara mehremiyet, güvenlik ve sessizlik sağlayarak konsantrasyonu ve dolayısıyla iş verimini yükseltmeyi amaçlıyor.

© Sokolova

Bildiğiniz gibi, son on yılda çalışma alanlarında büyük bir dönüşüm meydana geldi. Duvarlardan vazgeçilerek açık ve şeffaf ofis mantığına uygun tasarımlar göz doldurdu. Resmi olmayan görüşmelerde açık alanlar tercih edildi. Çok sayıda serbest çalışanın iş istasyonlarını farklı gün veya saatlerde kiralayabildiği paylaşımlı ofisler hayatımıza girdi. Ayrıca, mobil teknolojinin getirdiği kolaylıklarla çalışanların bilgisayar başında geçirdiği süre de gittikçe azaldı. Teknoloji araştırma firması Gartner Group tarafından 2016 yılında yapılan bir çalışmada da kablosuz teknolojilerin yükselişiyle birlikte çalışanların kendilerine ayrılan iş istasyonlarında veya ofislerinde masa başında geçirdikleri sürenin %40 oranında azaldığı tespit edildi.

Sokolova tarafından geliştirilen ve tüm bu gelişmeler ışığında şekillenen işlevsel ve estetik tasarım, bir yıl önce hazırlanmıştı. Ancak, küresel COVID-19 salgını nedeniyle hayatımızın her alanının yeni baştan tasarlandığı bu günlerde gözler yeniden bu farklı koleksiyona çevrildi. Ofislerinde çalışmaya devam eden kişiler için iş yerlerinde sosyal mesafeyi sağlamak her zaman mümkün olmuyor. Evden çalışma düzenine adapte olmaya uğraşan kişiler ise ev ortamında işlerine konsantre olmakta güçlük çekebiliyor. Kateryna Sokolova tarafından sunulan kapsül şeklindeki tasarım, mekanınızda işinize konsantre olabileceğiniz bir alan oluştururken, sizi de güvenli bir koza içerisine alarak ihtiyaç duyacağınız mesafeyi çalışma alanınıza dahil ediyor.

© Sokolova

Küresel salgınla birlikte uygulanan ve uzunca bir süre devam eden karantina, hayatlarımızı büyük ölçüde kısıtladığı sırada tasarımcı Sokolova da evinden çalışıyordu. Ev gibi dinlendiğimiz ve eğlendiğimiz bir alanda çalışmaya dikkatini vermenin güç olduğunu fark eden tasarımcı, ev ortamında da çalışmaya adapte olabileceğimiz ve işe odaklanmayı kolaylaştıran bu çözümüyle dikkatleri çekiyor. Ayrıca, iş yaşamında da pandemi koşullarının olmazsa olmazı sosyal mesafenin korunabilmesi için bu koleksiyon gayet işlevsel olabilir.

Bu konsept içerisinde yer alan mobilyaların belirleyici özelliği, ses yalıtımı sağlayabilmesi olmuş. Bu sayede, kapsül içinde çalışırken dışarıdan gelen seslerden etkilenmemek dikkatinizi işinize yoğunlaştırmanıza büyük ölçüde yardımcı oluyor. Buna karşılık, siz de bir telefon görüşmesi yapma ihtiyacı duyduğunuzda sizin sesiniz de kapsül içinde kalarak dışarıdakileri rahatsız etmiyor. Bu özellik, kalabalık çalışma ortamları için de son derece işlevsel bir çözüm ortaya koyuyor. Kiev’de faaliyet gösteren Sokolova, sosyal çevrenizden bütünüyle kopmaksızın mahremiyet, sessizlik ve sosyal mesafe bakımından da güvenlik olanağı sunan tasarımıyla çalışma alanlarına büyük bir kolaylık sunuyor. Son derece kullanışlı koleksiyonda göz yormayan ve dikkat dağıtmayan minimalist bir dizayn fark ediliyor. Tasarımcının sunduğu bu estetik ve pratik koleksiyonu buradan ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s