İtalyan İşi Aydınlatma COVID-19 İçin Bir Çözüm Olabilir Mi?

İtalyan markası Artemide, kalabalık ve kapalı ortamlara yönelik antiviral ışık yayan ürününü kullanıcıların beğenisine sunuyor. Integralis teknolojisi, iç mekan aydınlatma sistemine entegre edilerek lambaları ışığa duyarlı mikroorganizmalar karşısında etkili birer oda temizleyici haline getiriyor. Ultraviyole ışın kullanan sistem, bulaşıcılığı yüksek korona virüs salgını karşısında etkili bir çözüm olabilir mi?

Dezeen’de yer alan habere göre, armatürlere takılabilen ve bir uygulama ile yönetilebilen patentli Integralis teknolojisi, kapalı ve yoğun çalışma ortamlarında insanların bulunduğu zamanda normal ışık yayabiliyor. Ancak mekan boş iken ultraviyole ışın yayarak havayı ve yüzeyleri virüslerden arındırma özelliğine sahip. İtalyan markası Artemide tarafından geliştirilen teknoloji, korona virüs gibi bulaşıcılığı yüksek virüsler karşısında etkili bir uygulama olabilir.

© Artemide

2020 yılının son çeyreğine yaklaştığımız şu günlerde, hayatımız mutasyona uğramış korona virüs salgını nedeniyle içine düştüğümüz yeni normale uyum sağlamakla geçiyor. Hatırlarsanız daha önceki bir blog yazımızda sosyal mesafeli çalışma ortamları için Ukrayna’da geliştirilen ilginç bir kapsül tasarımını sizinle paylaşmıştık. Bugün ele aldığımız İtalyan tasarımı ise yine çalışma ortamlarına yönelik. Ancak bu sefer tasarım Integralis teknolojisiyle ortamın dezenfekte edilmesi amacını taşıyor. Bunun için ultraviyole ışından yararlanılıyor. Fakat, bu ışına duyarlı zararlı mikroorganizmalar karşısında etkili olan teknoloji, aynı ışınlar insan sağlığına tehdit olabileceği için dikkatli bir kullanım gerektiriyor. Bu nedenle, bir uygulama üzerinden kontrol edilen sistem sayesinde her an kullanılmayan banyo, tuvalet veya soyunma odaları gibi alanlarda sürekli olarak ultraviyole ışın yayılarak korunma sağlanabilir. Böylece, ortamdaki havanın ve yüzeylerin patojenlerden arındırılması mümkün olabilir. Buna karşılık, daha yoğun olarak kullanılan alanlarda ise armatürler, insanların iç mekanda bulunduğu süre içinde normal ışık yayabilir. Kimse yokken kısa süreli yoğun ultraviyole ışın yaymak üzere programlanabilir.

Sistemin sadece cansız yüzeyler üzerinde değil, aynı zamanda havada asılı kalan hastalık yapıcı unsurlar üzerinde de etkisi bulunuyor. Kısa dalga boyuna sahip UV-C, uçak gibi kapalı alanlarda ortam temizleme işleviyle halihazırda kullanılıyor. Bu olanak, 2020 yılı başından itibaren dünya çapında yaşanan pandemi durumunun hayatımızı etkisi altına almasıyla dikkatleri üzerinde topladı. Tasarımın COVID-19 yayılımını azaltma konusundaki etkisi ilgi çekici. Ne de olsa bu teknoloji, SARS ve MERS gibi hastalıklara yol açan unsurların RNA’larını bozarak çoğalmalarını önleyen bir etkiye sahip.

© Artemide

Ancak, bu olanağın etkili olması doğru sürede doğru miktarda uygulanmasına bağlı. Aksi takdirde, yanıltıcı bir güvenlik hissi yaratma tehlikesi bulunuyor. Bunun için UV’nin yüzeylere olan mesafesi ve yüzeylerin hangi malzemeden yapıldığı gibi detaylar da büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, her bir kapalı ortama yönelik çözümün oda bazında dikkatli bir şekilde planlanması gerekiyor.

Alkol bazlı yüzey temizleyicileri lokal olarak etkili olabilirken ultraviyole ışık, dezenfekte işlemini anlık ve hızlı bir biçimde gerçekleştirebiliyor. Gerek hava gerekse yüzey olmak üzere karşılaştığı her bir engel üzerinde bu işlemi yapabilmesi ise etkisini emsalsiz hale getiriyor. Bu teknoloji çok çeşitli armatür tiplerine monte edilebiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sonradan donanımı güçlendirme (retrofit) işleminin mümkün olmaması. İlerleyen süreçte bu özellik de değişebilir mi? Bunu bize zaman gösterecek. Artemide tarafından geliştirilen bu son tasarım ürünü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s