Valentino’nun Güz Melekleri

Bu yıl hayatımıza format atan pandemi, moda dünyasını da derinden sarstığı için defileler ve etkinlikler dijital ortama taşındı. Tıpkı Paris Moda Haftası’nda olduğu gibi moda devi Valentino da Haute Couture Sonbahar-Kış 2020/2021 moda şovunu 21.07.2020 tarihinde Türkiye saatiyle 17:00’da dijital olarak yayınladı. Lider marka, sahne şovunun görsel zenginliği, tasarımı ve sunumuyla yaratıcılığın sınırlarını zorladı.

© Valentino

Merkezi Milano’da bulunan önde gelen marka, Kreatif Direktör Pierpaolo Piccioli yönetiminde sunduğu Sonbahar-Kış 2020/2021 moda şovuyla izleyenleri büyüledi. Paris Moda Haftası’nda bizi cüceler ülkesine götüren Dior’dan sonra bu sefer Valentino’nun dev tasarımları bizleri karşıladı. Hatırlarsanız Dior’un estetik harikası koleksiyonunu daha önceki blog yazımızda ele almıştık. Masumiyeti ve iyiliği çağrıştıran beyaz ve kırık beyaz tonların hakim olduğu tasarımlar meleksi figürler üzerinde dev boyutlarda sunularak fantastik bir dünyayı gözler önüne serdi. Moda ve dijital sanatların muhteşem buluşmasını ortaya koyan görsel şölen yeni normalimizde tasarımın ne kadar farklı boyutlara taşındığını görmek bakımından da heyecan verici oldu.

© Valentino

Koleksiyona bakacak olursak, ağırlıklı olarak düz renk sadeliğinin desenli tüller, tüyler, göz alıcı püsküller ve çarpıcı kıvrım ve büzgülerle hareketlendirildiğini gördük. Tıpkı kağıt ve yaprak gibi, hatta heykeller gibi kıvrımlara sahip kumaşlar gösteriye damgasını vurdu. Paris Moda Haftası’ndan da anladığımız üzere balon kollar ve balon etekler bu senenin gözde detayları arasında yer aldı. Bunları, en yaratıcı halleriyle Valentino koleksiyonunda da izledik.

© Valentino

Komple parlak metalik kapüşonlu elbise ve tulum, dijitalleşen dünyayla barışan modayı hatırlatan tasarımlardı. Metalik kol detayını hemen hemen tüm tasarımlarda gördük. Tek renk sadeliği kimi kreasyonda derin dekolte ve aynı renkte fakat bol çiçek desenli peruk benzeri şapkalarla, kimisinde devasa kurdeleler ya da kat kat tül detayının kattığı dinamizmle, kimisinde ise uçuşan yaprak ve tüy görünümlü süslemelerle dengelendi. Bol çiçeklerin hayat verdiği şapkalar kreasyonların estetik bütünlüğünü tamamladı. Kreatif Direktör Pierpaolo Piccioli heykellerden ilham alır. Bu tasarımlar da bu ilhamın görsel birer kanıtı gibiydi.

© Valentino

Piccioli tarzından alışkın olduğumuz üzere, bir kez daha her bir kreasyonda el işçiliği ve zanaatkarlık ön plandaydı. Masumiyet dolu romantik duygusallık ve meleklerden ilham alan şiirsellik de dijital dokunuşlara rağmen oldukça baskındı. Sanatçı, hızla gerçekleşen dijitalleşme karşısında sanki insani duygularımızın ve insan doğamızın baskın çıkacağına inanıyordu. Belki bir yandan da insanlık için meleklerden yardım diliyordu.

© Valentino

Şova eşlik eden dijital sanatlar, ışık ve müzikteki kesinti ve kopuş efektleri ile buna eşlik eden koreografi, bu beklenmedik pandemi durumunun sebep olduğu zorluklarla kesintilere ve moda dünyasının pandemi koşullarının getirdiği yeni normale zarafet dolu uyumuna bir göndermeydi adeta. Bu sarsıcı dönemin çetin koşullarında ayakta kalmaya çalışan sektör için gösterilen emek ve ortaya konulan yaratıcılık ise takdire şayandı. Dev melek figürleriyle dimdik ayakta duran veya havada süzülen tasarımlar Kreatif Direktör Pierpaolo Piccioli imzasını taşırken sirki andıran canlı performans ‘Zarafete ve Işığa Dair’ de sanatçı Nick Knight’ın eseri oldu. Umuda ve olumlu düşünmeye çağrı niteliğindeki sadelik dolu tasarımları görsellerle yeşertip canlandıran bu görsel şölen, dün Piccioli’nin çok sevdiği Roma’daki Cicecitta Studios’ta yoğun tedbirler alınarak gerçekleştirildi.

Bu arada, başarılı tasarımcı yakın zamanda 2020 Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) tarafından Yılın Küresel Kadın Tasarımcısı kategorisinde aday gösterilen başarılı moda isimlerinden biri oldu. Kazanan adaylar 14 Eylül’de cfda.com ve CFDA’ya ait sosyal medya hesaplarından ilan edilecek.

Moda ikonu İtalyan markanın pandemi darbesi karşısında yıkılmadan ayakta duran modaya bir saygı duruşu izlenimi veren bu estetik ve sanatsal meydan okumasını buradan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s