Sen Nehri’nde Sinema Keyfi

Pandemi sürecinin hayatımızı etkilediği, modadan müziğe, sinemadan tiyatroya her alanda etkinlikleri kısıtladığı bu dönem, yaratıcı çözümleri de beraberinde getiriyor. Sinemada film izlemenin keyfini özleyenler için Paris Belediyesi her yıl düzenlediği Paris-Plages uygulamasına bu yıl farklı bir soluk getirdi. Uygulamanın ilk gününe yüzen sinema etkinliğini dahil etti. Böylece, başkentteki Fransızlara ve turistlere Sen Nehri üzerinde açık hava sineması keyfini tattırdı.

Uzun süren salgın tehdidiyle birlikte sosyal mesafe hayatımızın her alanında yeni gerçekliğimiz oldu. Bu süreçte etkinliklerimiz kısıtlandı ve alışkanlıklarımız değişti. Çoğunlukla evlerimize hapsolduk ve sosyal hayatımız asgari düzeye indi. Fakat kendimizi içinde bulduğumuz yeni normale farklı etkinlikler ve yeni alışkanlıklar dahil oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaratıcı çözümlere tanık olduk. Geçtiğimiz aylarda, İtalya’da karantina döneminde bina duvarlarına yansıtılan filmler balkonlardan izlenmişti. Şimdi de Fransa’nın başkenti Paris farklı bir uyguılamayı hayata geçiriyor. Romantik şehir, yüzen sinema keyfine ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraf: NBS News

Paris Belediyesi’nin 2007 yılından beri yaz aylarında gerçekleştirdiği Paris-Plages kapsamında şehir merkezinde Sen Nehri’nde geçici plajlar oluşturuluyordu. Belediye bu sene, Paris sokaklarını plaja dönüştüren bu uygulamanın açılışını kutlamak için yüzen sinemayı hayata geçirdi. 18 Temmuz günü hayata geçirilen etkinlik kapsamında 6 kişilik kapasiteye sahip 38 elektrikli bot ve kıyı şeridinde 150 şezlong sinemaseverlerin kullanımına sunuldu. Dev ekranda ise “Le Grand Bain” film gösterimi gerçekleştirildi. Bot ve şezlong sayısının sınırlı olduğu bu ücretsiz film gecesi etkinliğinde, çekilişle belirlenen şanslı sinemaseverler rezervasyon yaptırabildi. Talihli katılımcılar, gün içinde etkinlikten çok önce buraya gelerek teknelerinde gezintinin keyfini çıkardı. Ayrıca, nehir kıyısında yaklaşık 150 bank da filmi izlemek isteyen diğer kişiler için ayrıldı.

Gösterim için seçilen film “Le Grand Bain” (Ya Batarsın Ya Çıkarsın) ise başarma arzusu ve hayatta kalma konulu bir aile filmiydi ve depresyonun eşiğinde olan bir adamın orta yaşlı erkek yüzme takımına girmesiyle gelişen olayları anlatıyordu. Dram ve komedi unsurlarını barındıran 2018 yapımı filmin yönetmenliğini Gilles Lellouche üstlenmişti.

Sink or Swim

Sinema meraklısı Parislileri ve turistleri dört duvarın dışına, Sen Nehri sularında hoş bir akşam geçirmeye davet eden bu keyifli ve yaratıcı sinema etkinliğine ait ilginç görüntüler ve katılımcılarla kısa röportajlar için bu videoyu izleyebilirsiniz. Tüm dünya halkları için sıkıntılı geçen bu süreci insanlık yaratıcılığı, hayal gücü ve dayanışmayla aşacak gibi görünüyor.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s