Plastik Atık Sorununa Abaka Çözüm Olabilir Mi?

Livekindly‘de yayınlanan habere göre, muzgillerden abaka bitkisi, plastik atıkta pandemi sonrası yaşanan patlama karşısında ideal bir alternatif olabilir. Çünkü yeni yapılan çalışmanın sonuçları, milyonlarca tek kullanımlık eldiven ve maskenin içindeki plastiğin yerine bu bitkiden elde edilen materyalin kullanılabileceğini ortaya koyuyor.

Dünyada COVID-19 nedeniyle kullanılıp atılan plastikten uzaklaşma eğilimi tersine döndüğü için eldiven, yüz maskesi ve siperlik gibi günlük olarak kullanılıp değiştirilmesi gereken ürünlere duyulan ihtiyaç inanılmaz bir boyuta ulaştı. İçinde bulunduğumuz süreçte, bu tür kişisel koruyucu ekipmanlara talep muazzam bir artış gösterirken, Starbucks ve Costa gibi markalar da bulaş riski nedeniyle tekrar kullanılabilir bardak ve kupalar yerine tek kullanımlık servis ürünlerini tercih etmeye başladılar. Bar ve kafelerde de cam bardaklar yerine yine kullanılıp atılan plastik servis ürünleri benimseniyor. Özellikle kişisel koruyucu ekipman ürünlerinde faaliyet gösteren çoğu firma plastik kullanmaktan vazgeçmek istese bile doğada çözünür alternatiflerinin etkili olup olmayacağı konusunda endişeler sürüyor.

Ancak Filipinler’de Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yakın zamanda maske yapımında plastik yerine abaka bitkisi kullanımının değerlendirildiği bir çalışma yürüttü. Çalışmanın sonucunda, abaka bitkisinden elde edilen kağıdın zararlı parçacıkları filtreleme konusunda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından önerilen gözenek aralıklarına sahip olduğu tespit edildi. Muzgiller familyasından olup Filipinler’de yetişen bu bitkinin dünya çapındaki üretiminin %94’ü bu ülkede gerçekleştiriliyor.

Görsel: Vikipedi

Bu bitki halihazırda çay poşetlerinde, banknotlarda veya tek kullanımlık medikal ürünlerde kullanılmak üzere özel bir kağıda dönüştürülüyor. Bitkinin toplanması ve işlenmesi meşakkatli olsa da elde edilen malzeme, polyester kadar dayanıklı olduğu gibi sadece iki ayda doğada yok oluyor.

Küresel salgın tüm hızıyla sürerken tüm ülkelerde ikinci dalga kaygısı artarak devam ediyor. Bu durum, tek kullanımlık kişisel koruyucu ekipman ihtiyacının daha uzun süre bu boyutta kalacağına işaret ediyor. Hastalık yapan mikroorganizmanın bulaşıcılığının yüksek olması nedeniyle, plastik içeren bu ürünlerin kullanımı şimdilik tek çare gibi görünüyor. Fakat, bu ürünler atıldıktan sonra çoğunlukla okyanuslarda birikiyor.

Tek kullanımlık ürünler içerisindeki plastiğin doğa ve insan için zararları biliniyor. Filipinler’de yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre abaka, doğal yaşam, çevre ve insan sağlığı açısından umut vaat edici olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s