Valentino’dan Alpaka Devesi Yününe Veda

Valentino, hayvanseverleri sevindirecek bir açıklamada bulundu. İtalyan devi, 2021 sonu itibariyle moda koleksiyonlarında alpaka devesi yünü kullanmayacağını bildirerek bu üründen vazgeçen lüks moda endüstrisinin ilk üyesi oldu.

Fotoğraf: Frank Rumpenhorst – picture alliance / Getty Images

Veganfoodandliving tarafından paylaşılan habere göre, Peru, Mallkini’de bulunan en büyük alpaka devesi yünü üreticisinin hayvana yaptığı kötü muamelenin ortaya çıkarılmasının ardından moda markası bu kararı aldı. Üretici, yünleri elde edilirken hayvanların zarar görmediğini ileri sürüyordu. PETA kuruluşunun yürüttüğü bu gizli araştırma kapsamında kayda aldığı ve hayvanların gördüğü zulmü belgeleyen videonun yayınlanmasının ardından daha önce Uniqlo ve Marks & Spencer da bu hammaddeden vazgeçtiklerini duyurmuştu. Şimdi onları Valentino da izledi.

PETA Yardımcı Direktörü Tracy Reiman, markanın bu kararının hassas durumdaki bu hayvanların kötü muameleye maruz kalmasının önlenmesinde büyük mesafe kat edeceğini belirtti. Ayrıca, tüketicilerin de ürün satın alırken PETA tarafından onaylanan vegan giyim markalarını takip ederek kendi üstlerine düşen görevi yerine getirebileceklerini belirtti. Artık bambu, akrilik ya da viskoz gibi hammaddeleri kullanmak mümkün ve moda ve tekstil üretiminde hayvanların bu kadar acı çekmesine gerçekten gerek yok. Onların acı çekmediğini zanneden kişiler varsa tüm hayvanlar gibi, alpaka develerinin de acıyı ve korkuyu hissettiklerinin altını çizelim.

Alpaka devesi, çoğunlukla Peru ve Bolivya’da yaşıyor. Başka yerlerde ise çok az sayıda yaşıyorlar. Örneğin, Almanya’daki toplam nüfusları iki bin kadar. Bu hayvan da tıpkı insanlar gibi sosyal bir canlı. Otçul olan bu hayvanların dilleri küçük olduğu için yedikleri otların üst kısmından sadece küçük bir bölümünü tüketiyorlar ve dolayısıyla beslenmelerinin doğaya hiçbir zararı yok. Son derece temiz bir hayvan olan bu sevimli devegil türünün bulundukları alanda tuvalet olarak tek bir yeri benimsedikleri, orası haricinde de hiçbir yeri kirletmedikleri biliniyor.

Fotoğraf: Mikhail Tereshchenko – TASS / Getty Images

Bir önceki blog yazımızda kanguru derisinden vazgeçen önde gelen moda markalarını tanıtmıştık. Alpakaların da içinde bulundukları içler acısı durumun belgelenmesi ve moda endüstrisini harekete geçiren bir kamuoyunun oluşması bu hayvanlar için bir umut doğuruyor. PETA tarafından gözler önüne serilen gerçeklerle birlikte yukarıda belirtilen markalar, bu masum canlıların korunması yönünde bir karara imza attılar. Ancak mücadele tüm hızıyla sürüyor. Hayvan hakları için mücadele veren kuruluş halen Anthropologie markasından da benzer bir adım bekliyor. Bu markanın alpaka devesi yünü içeren ürünleri satmaya devam ettiği biliniyor.

Markaları bu tür adımları atmaya iten esas unsur tüketicinin tepkisidir. Büyük moda markaları, isimlerinin bu vahşetin yanında anılmasını istemiyor. Bizler de tüketici olarak tercihimizi vegan ürünlerden yana kullanarak zulmün bir parçası olmamayı seçebiliriz. Üreticiler zaten tüketicilerin tercihlerini takip etmek zorunda kalacaktır. Anthropologie markasını bu yünü kullanmaktan vazgeçirmeye yardımcı olmak isterseniz, buradan imza kampanyasına katılabilirsiniz. Bunun dışında, yünlü bir ürün satın alırken ürünün etiketinde alpaka yazıp yazmadığını kontrol edebilirsiniz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s