Aveda Artık %100 Vegan

Güzellik ürünlerinde öne çıkan ve üretim sürecinde hayvan testlerine yer vermeyen Aveda bununla da kalmadı. 2021 yılı itibariyle tamamen vegan olduğunu duyurdu.

Görsel: Alexandra Tran / Unsplash

1978 yılında kurulan ve o tarihten bu yana güzellik ve bakım ürünlerini piyasaya süren Aveda, şu ana dek hep hayvan testlerinden uzak durmuştu. Şimdi ise önde gelen marka, bununla da kalmayıp bütünüyle vegan olduğunu belirtti. Live Kindly’de Charlotte Pointing’in paylaştığı yazıda markanın içinde bulunduğumuz 2021 yılı itibariyle hayvan ürünleri kullanımını sonsuza dek durdurduğuna yer verildi. Bu ürünlere bal ve balmumu da dahil.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcının ve 9000’in üzerinde kuaför ve güzellik salonunun ürünlerini kullandığı marka, güzellik endüstrisinde lider bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla bu kadar popüler bir markanın almış olduğu bu karar büyük bir önem taşıyor. Zaten hayvan testlerini hiçbir zaman uygulamamış olarak hayvan hakları konusundaki hassasiyetini en başından ortaya koyan ve çizgisini yıllardır koruyan Aveda, bu zamana dek sunduğu bazı seçeneklerde hayvan ürünlerine yer veriyordu. Ancak seçkin marka 2021’e giriş yaptığımız bu günlerde artık hiçbir grubunda hayvan ürünlerinden yararlanmayacağını duyurdu.

Aveda aynı zamanda PETA’nın da hayvan testlerine yol vermeyen sektör aktörleri listesi içinde bulunuyor. Fakat ne yazık ki bağlı bulunduğu Estée Lauder Şirketleri için aynısını söylemek zor. Bunun sebebi olarak, bu üst markanın üretim satışı gerçekleştirdiği bazı ülkelerde hayvan testlerinin yapılma zorunluluğu ileri sürülüyor.

Aveda’dan Sürdürülebilirlik Adımı

Saç bakımı ve güzellik malzemelerinde adından söz ettiren sektör lideri, hiçbir şekilde hayvan ürünü kullanmaksızın %100 vegan üretime geçmekle 2021’e sıkı bir giriş yaptı. Sektör lideri, bu yaklaşımı ve kararlı duruşuyla sürdürülebilirlik açısından örnek bir disiplin ortaya koydu. Bundan böyle kullanmayacağını öne sürdüğü balmumu yerine ise malzeme olarak orijinal bir bitki bazlı karışımı kullanacağını ifade etti. Markanın ARGE Müdür Yardımcısı C. Hall, üretimden “balmumunu çıkarmanın geliştiriciler için oldukça zor olduğunu çünkü bu malzemenin ürünlerde doku, kıvam, renk dengesi ve yumuşaklığı sağlamaya yardımcı olduğunu” belirtti. Hall, “bitki bazlı yeni karışımın ise etkili bir alternatif olduğunu, bir yandan kalıcılık sağlarken bir yandan da dudak ürünlerinde hoş bir görüntü sağladığını” belirtti.

Görsel: Marek Studzinski / Unsplash

Aveda tüm bunlarla da kalmadı. 2021 yılı ile birlikte tamamen vegan üretime geçmenin yanı sıra 2024 yılı itibariyle karbon negatif olma yönünde gayret sarf edeceğinin sözünü verdi. Sektörde öncü kuruluş, sürdürülebilirlik temsilcisi olarak ise tercihini iklim aktivisti Arizone Muse yönünde kullandı.

Marka %100 vegan üretimle gezegenimiz üzerindeki olumsuz etkilerini minimum düzeye çekmeyi planlıyor. Sektörün öncü aktörünün sürdürülebilirlik yönünde attığı bu adım çok değerli. Tüketiciler olarak bizlere de üretiminde gezegenimizi korumayı esas alan girişimleri takip etmek ve üretim sürecinde hayvanların hiçbir şekilde zarar görmemesini benimseyen öncü markaları desteklemek kalıyor. Hatırlarsanız daha önceki blog yazılarımızda vegan üretimi benimseyen girişimcileri size tanıtmıştık. Sürdürülebilirliğin devamı için bu gibi girişimlerin çabaları desteklenmeyi hak ediyor. Ayrıca, yeni doğacak girişim fikirlerini geliştirecek beyinlere ilham veriyor.

Aveda kanadından gelen bu güzel haber ilginizi çektiyse yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz. Gezegenimizi mutlu edecek yeni gelişmeleri ve hoş sürprizleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu esnada sizlerin de satın alma tercihlerinizde hayvan testlerine geçit vermeyen ve mümkünse bütünüyle bitki bazlı malzemelerle üretim yapan kuruluşlara öncelik vermenizi diliyoruz. Her birimiz tarafından yapılan bilinçli seçimlerle ve aşırı tüketimin yanı sıra yanlış ve yıkıcı tüketim kararlarının önüne geçmekle gezegenimiz için anlamlı bir fark yaratabiliriz. Küçük adımlarla büyük etkiler yaratmak daima mümkün.

Kapak görseli: Free To Use Sounds / Unsplash

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s