Aksesuar Gibi Takılabilen Hava Temizleyiciler

Küresel salgının da etkisiyle kapalı ortamlarda hava temizleyicilere duyulan ilgi arttı. Zira, pandemi koşullarında girdiğiniz her ortamda risk altında bulunduğunuz için sadece maske ve mesafe kurallarına uymak yeterli olmayabilir. Dolayısıyla, kolye gibi takabileceğiniz ve adım attığınız her yerde soluduğunuz havayı temizleyen cihazlar sıkça kullanılmaya başlandı. Ancak bu cihazlar pandemi tehlikesi karşısında ne kadar etkili olabilir?

Metro.style’da aksesuar olarak takılan bu cihazlar ile ilgili bir derleme ve değerlendirme yazısı yayımlandı. Gittikçe yaygınlaşan bu aksesuarların tasarımı ve özelliklerinin paylaşıldığı yazıda bunların aynı zamanda pandemi karşısında da etkili olup olmadığı anlaşılmaya çalışıldı.

Cihazların Çalışma Mantığı Nedir?

Kolye gibi boynunuza takabildiğiniz hava temizleyici, etrafınızdaki havayı bakteri, virüs, polen ve dumandan korumak için anyon adı verilen negatif iyonlar yayar. Koronavirüs de bir virüs olduğu için teorik olarak bu mekanizmadan etkileneceği düşünülür. Ürünler farklı tasarımlarla piyasaya sürülmekle birlikte çoğu aksesuar olarak kullanılabilecek küçük ve hafif bir tasarıma sahiptir.

Hava temizleyici, çevresine negatif elektrik yüklü milyonlarca molekül yayar ve bunlar da havadaki kirletici unsurlar ve virüslerle bağ oluşturur. Ardından, iyonlar negatif yükü kirleticilere aktarılarak her şeyin negatif yükle yüklenmesi sağlanır. Bildiğiniz gibi negatif yükler birbirini iter. Böylece negatif iyonlar kirleticilerle bağ oluşturmuş anyonları uzaklaştırarak nefes aldığınız havayı temizler. Güneş ışığı, okyanus dalgaları ve yıldırım gibi doğal süreçlerle de oluşabilen anyonların bilinen herhangi bir negatif etkisi yoktur. Kolombiya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, negatif iyon geliştiriciler depresyonun etkilerini azaltmada ve morali yükseltmede faydalı bulunmuştur. Ayrıca, havadaki mikroplardan da korudukları için aksırık, öksürük ve boğaz rahatsızlıklarından etkilenme olasılığınızı azaltır. Piyasaya sürülen cihazlar incelendiğinde farklı modellerin farklı etkili yönleri öne çıkar.

Cherry Ion Kişisel Hava Temizleyici Cihazı

Görsel: © Cherry Ion Heart Evangelista @iamhearte

Cherry Mobile geliştiricilerinin piyasaya sürdüğü Cherry Ion Hava Temizleyici tasarımı, kullanıcılardan yoğun talep görür. Beş farklı renk seçeneğine sahip ürün, 1 metreye kadar havayı temizleyerek sağlığınızı korur. İki üç saat kadar şarj edildiği takdirde cihaz 10-12 saat boyunca sessiz olarak çalışabilir.

Maple Fresh Aksesuar Hava Temizleyici

Görsel: © Maplefresh

https://www.maplefreshph.com/product-page/ionkini-wearable-air-purifier

Maple Fresh Hava Temizleyici 1 cm3/sn’de maksimum 5 milyon negatif iyonla, 1-2 saatlik şarj sonunda 10 saat süreyle çalışabilir. Fiyat olarak daha makul olan ürün bir yıllık garanti süresine sahiptir. Bakteri büyümesini ve virüsleri baskıladığı ileri sürülen ürünün aynı zamanda kalojen üretimini güçlendirdiği, kan dolaşımını desteklediği, uyku düzenine katkıda bulunduğu ve stres seviyesini düşürdüğü savunulur.

Aviche Hava Temizleyici Kolye

Görsel: © Aviche

https://www.aviche.ph/products

Yetkili Aolon Lazada mağazasında satışa sunulan ürün, cm3/sn’de 5 milyon yayılım ile polenlerin temizlenmesi, alerjik etkilerin azaltılması, sigara dumanından ve bakterilerin %99,9’undan korunma sağlanması işlevleriyle öne çıkar. Tek seferde tam şarj ile 35-40 saate kadar çalışma kapasitesi bulunan ürün dışarıda bulunmadığınız anlarda da koruma sağlar.

Aviche Seashell Hava Temizleyici

Görsel: © Aviche

Aviche’nin bu bir diğer tasarımında deniz kabuğundan ilham alınmış görünmektedir. Beyaz, pembe ve mavi renk seçenekleriyle sunulan ürün kadın ve çocuklar tarafından çok beğenilir. Havayı temizlemenin yanı sıra kan dolaşımına yardımcı olur, serbest radikalleri uzaklaştırır ve uyku kalitesini artırır.

Clean Air Mini Hava Temizleyici

Görsel: Clean Air Necklace
  • Havadaki alerjenleri temizler
  • Tehlikeli radikalleri etkisiz hale getirir
  • Bakteri ve virüslerden korur

https://www.lazada.com.ph/products/cleanplus-clean-air-necklace-wearable-air-purifier-white-i887884326.html

Aldığınız ürünün belirli sertifikalara sahip olmasını istiyorsanız Clean Air Mini Hava Temizleyici bu beklentinizi karşılar. Laboratuvar testlerinden geçirilen ürün, ABD Federal İletişim Kurulu’nun ilkelerine ve Avrupa’da Zararlı Maddelerin Kısıtlanması kapsamında benimsenen esaslara uygun bulunmuştur. Ayrıca, 30 dakikalık şarj sonunda 20 saate kadar koruma sağlar.

Sonuç

İyon etkili hava temizleyicilerin sağlığa pek çok katkısı ortaya konulur. Ancak, özellikle korona virüse karşı etkili olup olmadığının netleşmesi için daha fazla bilimsel çalışmaya ve kanıta ihtiyaç vardır. Böyle bir ürüne sahip olup olmamak size kalmış ancak ürünün sağlığa bir zararı olmadığını bilmek rahatlatıcı olabilir. Ürüne sahip olmaya karar verirseniz güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmanız önerilir. Metro.style’da Jovi Figueroa tarafından hazırlanıp yayınlanan derlemenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Görseli: © Cherry Ion, Heart Evangelista, @iamhearte

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s