CLAE’nin Kaktüsten Vegan Deri Ayakkabıları

Yirmi yıldır sektörde adından söz ettiren ayakkabı üreticisi CLAE, yirminci yıldönümünde farklı bir tasarım ürününü raflarda sergiliyor. Yeni koleksiyonunda vegan deri ayakkabıları kullanıcılara sunan marka bu kez hammadde olarak kaktüsten yararlanıyor.

Dezeen’de yer verilen habere göre, Los Angeles’ta bulunan bağımsız ayakkabı markası CLAE, bilinçli ve sürdürülebilir üretim anlayışına bağlı kalmaya devam ediyor. Kullanıcıları ekoloji dostu ürünlerle buluşturan marka, daha önce imalatta kendir otu ve geri dönüşümlü materyaller kullanmıştı. Marka, son olarak Bradley Cactus adıyla tanıtılan yeni koleksiyonunu geliştirdi. Seride yer alan modellerinde ise bu defa vegan deri olarak yenilikçi bir adım attı. Ürünler kaktüs kullanılarak imal edildi.

CLAE, hammaddede hayvan derisinin bu dayanıklı ve yumuşak alternatifinin kullanımı için DESSERTO ile anlaştı. Hatırlarsanız daha önceki bir blog yazımızda size DESSERTO markasını tanıtmıştık. Son derece yenilikçi ve dinamik iki genç tasarımcının kurduğu marka, sürdürülebilir ve bitki bazlı üretim ile çığır açtı. DESSERTO, 2020 yılında Yeşil Ürün Ödülü almaya layık görüldü. İki markanın kurduğu ortaklık sayesinde dünyada ilk kez uzun ömürlü kaktüsten imal edilen modeller piyasaya sürülüyor.

Görseller: © CLAE

Üretimde kullanılacak kaktüsler, Meksika’da yetişiyor ve hammadde olarak değerlendirilen ürünler, kaktüse zarar vermeksizin bitkinin yalnızca olgun yapraklarından elde ediliyor. Sadece doğal mineraller ve yağmur suyuna maruz kalan bitkiden elde edilen hammadde bütünüyle organik ve sağlıklı. Yapraklar yalnızca altı ila sekiz haftada bir toplanıyor ve böylece bitkinin yeniden yeşermesi için gereken süre tanınmış oluyor. Bir yandan yerel halk için gelir olanağı artırılırken bir yandan da yerel biyoçeşitliliğin bu üretim biçimi sayesinde korunması amaçlanıyor. İşlemin devamında olgun yapraklar kesildikten sonra birkaç gün boyunca güneş ışığında kurutuluyor. Ardından, DESSERTO’nun patentini aldığı işleme prosedüründen geçtikten sonra yumuşak fakat dayanıklı vegan deri elde edilmiş oluyor. Bradley Cactus hammaddesinin elde edilme prosedürü ana hatlarıyla bu şekilde gerçekleşiyor.

Bu hammaddeden imal edilen vegan ayakkabının bağcıklarına gelince, CLAE bu detayı da düşünmüş ve plastik atıklardan geri dönüşümlü naylondan bağcık üretimini benimsemiş. Tabanı ise %100 doğal kauçuk malzemeden imal ediliyor. Ürünler, geri dönüşümlü kartondan elde edilen çevre dostu bir ambalaj içerisine yerleştiriliyor. Modeller siyah, beyaz ve yeşil renklerde kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Deri ürünleri seçiminde hayvan derisinden üretilen modellere muhtaç olmadığımızı bir kez daha gözler önüne seren bu tasarım, umut vaat ediyor. Sürdürülebilir bir yaşam için tüketim tercihlerimiz konusunda bilinçli davranmamız gerekiyor. Bunun için giyimden beslenmeye, ev eşyasından kozmetik ürünlerine kadar pek çok alanda kararlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Çevre dostu üretimi firma politikası olarak benimseyen pek çok marka olduğunu görmek güzel. Daha da güzel olanı ise, bu uygulamaların her geçen gün farklı alanlarda çeşitleniyor olması.

Görseller: © CLAE

CLAE’nin DESSERTO ile iş birliği halinde piyasaya sürdüğü ürün, hayvan haklarını ihlal ederek büyük bir katliam ve acının damgasını vurduğu deri imalatı sektöründe mükemmel bir alternatif olabilir. Daha da önemlisi, diğer girişimcilerin dikkatini bu alana çekerek uygulamanın yaygınlaşması bakımından kritik bir rol oynayabilir. Tam da bu noktada, kitlesel olarak tüketici taleplerinin bu alanda yoğunlaşması belirleyici olabilir.

Bu içerik ilginizi çektiyse, haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda CLAE’nin piyasaya sürdüğü bu yenilikçi tasarım ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Gezegenimizde nefes alan her canlının yüksek yararı gözetilerek gerçekleşen üretim uygulamalarının ve tüketim alışkanlıklarının yaygınlaşmasını umuyoruz. Sürdürülebilir yaşama katkı sağlayan ve hepimize ilham veren doğa dostu, yenilikçi ve kaliteli tasarımlardan haberdar olmak için bizi takip edin.

Kapaktaki görsel: © CLAE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s