21 Aralık’ta Jüpiter ve Satürn ile Randevunuzu Kaçırmayın

Önümüzdeki hafta başlarında kozmik bir flörte tanık oluyoruz. 21 Aralık gecesi kafanızı kaldırıp gökyüzüne bakmanızı öneririz. Ne de olsa, Jüpiter ve Satürn romantik danslarıyla sizi büyüleyebilir. İki dev gezegenin kavuşumu, güneş battıktan sonra dünyanın her yerinden izlenebilir.

Lifehacker’da paylaşılan bilgiye göre, 21 Aralık gecesi gökyüzü biz dünyalılara yüzyıllardır şahit olmadığımız özel bir mizansen sunuyor. Bu tarihte, iki büyük gezegen Jüpiter ve Satürn birbirine asırlardır görülmemiş bir biçimde yaklaşarak izleyenlere farklı bir deneyim yaşatmayı vaat ediyor.

Görsel: Fredrick Filix / unsplash.com

İşin doğrusu bu aralar, gökyüzü yeryüzünden daha aksiyon dolu ve ilgi çekici. Aynı kaynakta bir diğer yazıda da belirtildiği gibi, meteor yağmurundan güneş tutulmasına pek çok gelişme şu içinde bulunduğumuz Aralık ayına denk geliyor. Jüpiter ve Satürn tarafından icra edilen bu romantik dans da kozmik takvimin önemli olaylarından biri.

Bu iki gezegen aslında her 20 yılda bir birbirine yaklaşır. Ancak, iki gezegen arasında bu kadar büyük bir kavuşum, en son 1200’lü yıllara denk gelir. Kavuşmak derken, yine birbirlerinden yüz milyonlarca mil mesafede bulunacaklar fakat yörüngelerinin farklı olmasına bağlı olarak biz bulunduğumuz yerden onları izlerken adeta öpüşen iki sevgili göreceğiz. Zira gökyüzünde tek bir gezegen gibi görünmeleri olası.

Bu astronomi olayı, birkaç gün boyunca devam eden bir süreç olsa da kavuşumun en belirgin olacağı tarih 21 Aralık. Hatta, romantik gezegenler o kadar yakınımızda olacak ki teleskop veya dürbüne ihtiyaç duymadan bu hoş görüntüyü çıplak gözle de izleyebileceğiz. Tabii, hazır bakmışken Jüpiter’in uydularını da görmek isterseniz, o başka. Onların da hatırı kalmasın, diyorsanız dürbün veya küçük bir teleskop yardımıyla kendilerine göz kırpabilirsiniz.

Görsel: Pascal Debrunner / unsplash.com

Jüpiter ve Satürn’ü Nasıl İzleyebilirsiniz?

Bu nadir rastlanan gökyüzü olayını izlemek isteyenler için NASA aşağıdaki gibi birtakım öneriler sunuyor:

  • Gökyüzünü rahatça görebileceğiniz park gibi bir açık alanda gezegenleri izleyebilirsiniz. Her ikisi de net görüneceği için birçok şehirden izlemek mümkün olabilir.
  • Gün batımından sonra güneybatı istikametine bakın. Parlak bir yıldız gibi Jüpiter’i görebilirsiniz. Aşkından sararıp solan Satürn, göz alıcı Jüpiter’e nazaran bir parça soluk görünecektir. Jüpiter’in solunda biraz daha yukarıda görünecektir.
  • Jüpiter’in uydularını da görmek isterseniz dürbün işinizi görecektir.

Şayet bu kavuşumu kaçıracak olursanız, gezegenlerin bir sonraki randevusunun 2080 yılında olacağını size hatırlatmış olalım. 2080 yılındaki kavuşumdan sonra ise, iki gezegenin bir sonraki buluşması 2400 yılından önce gerçekleşmeyecek. İşte bu kadar nadir bir gökyüzü olayından bahsediyoruz. Bu kavuşum ilginizi çektiyse yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz. Jüpiter ile Satürn ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

Kapaktaki Görsel: Dave Hoefler / unsplash.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s