2020’nin En Renkli Yanı Yinka İlori’nin Ev Dekorasyonu

Şu fani dünyada bu yüzyıla denk gelen hemen her şanssız bireyin yaşadığı en renksiz yıl olmaya aday 2020’nin bitimine günler kala capcanlı bir yenilikle karşı karşıyayız. Nijerya asıllı İngiliz tasarımcı Yinka İlori, enerji dolu renkleriyle evinizi şenlendirmeye geliyor. Tasarımcının rengarenk ev dekorasyonu ve mutfak ürünleriyle karantina günlerini neşelendiren eserleri bu yazıda.

Wallpaper*’da paylaşılan bir yazıda belirtildiği üzere tasarımcı Yinka İlori, son derece renkli koleksiyonuyla göz dolduruyor. Neşe veren tonları kadar sürdürülebilir özelliğiyle de gönüllerimizi fetheden ev dekorasyonu koleksiyonunda kupalardan tabaklara, yastıklardan kilimlere salonda ve mutfakta yaygın olarak kullanılan hemen her unsuru görmek mümkün. Sanatçının çocukluk anılarından esintiler taşıyan bu koleksiyon tam bir ilham ve mutluluk kaynağı.

Sunumlarda Yinka İlori çizgileri
Görseller: © yinkailori.com

2019 yılı sonlarında ortaya çıkıp tüm dünyada yaşamı kısıtlayan küresel COVID 19 salgını gölgesinde geçen ve son demlerini yaşadığımız 2020 yılından bir şey anlayan var mı? Tedbirler, kısıtlamalar ve endişenin damgasını vurduğu şu renksiz yılda güzel şeyler de oluyor dedirten ilham verici gelişmeler belki de en çok tasarım dünyasında yaşandı. Ev dekorasyonu ve mutfak eşyalarında Yinka İlori imzası taşıyan bu koleksiyon ise tam da bu örneklerden biri. Yaratım sürecinde İngiltere ve Nijerya’ya uzanan köklerinden ilham aldığını belirten sanatçı, çocukluğuna dair anılarda mineli kupalardan rengarenk baskılı servis altlıklarına, tabaklardan kırlentlere pek çok ev eşyasının da önemli bir yer tuttuğunu fark etmiş. Çocukluğundan izler taşıyan bu unsurları rengarenk koleksiyonunda çocuk dünyasının sonsuz iyimserlik ve neşesiyle bu yaşadığımız kasvetleri günlerde evlerimize getiriyor.

Ancak bu enerji dolu seçki, tasarımcının içinde bulunduğumuz zorlu yılda destek verdiği ilk moral depolama girişimi değil. 2020 yılı başlarında da “İnanın, daha güzel günler göreceğiz” ve “Dayanışmayla bu dönemi atlatacağız,” temalı renkli grafik tasarımları, Londra binalarını süslemişti. Sosyal medyada da geniş yankı uyandıran bu eserler, bir umut ve ilham kaynağı olarak kitlelerin beğenisini kazandı. Halka açık enstalasyonların sergilenemediği 2020 koşullarında tasarımcı, ilerleyen zamanda bir yandan da milyonlara umut ve enerji aşılayan böyle bir fikirle yola çıkarak başarılı bir koleksiyona imza attı. Eserlerini hazırlarken de büyük bir keyif aldığını belirten İlori, normal şartlarda enstalasyonlar yoluyla kitlelerle buluşturduğu sanatsal çizgilerini bu sayede evlere getirme olanağına kavuştuğunu belirtti.

Göz alıcı bir renk cümbüşünü ve uyumlu geometrik çizgileri yansıtan eserlerde etnik öğeler öne çıkıyor. Ev dekorasyonu için geliştirilen ve sıcak renklerle parlak tonların bolca yer aldığı modeller, kullanıldığı her noktayı hareketlendiren ve çocuksu bir coşkuyla dolduran bir karaktere sahip. Sanatçı, kitleleri hareketsiz bırakan, birbirinden koparan ve belirsiz ve yavan bir bekleme sürecine sokan böyle bir yılda çocukluğun sonsuz iyimserliğini ve heyecanını tasarımlarıyla evlere getirip umut aşılamayı hayal etmiş gibi görünüyor.

İlori’nin renkli dünyasından çorap detayı
Görseller: © yinkalori.com

Konserlerden festivallere, gezilerden defilelere kadar planlanan çoğu etkinliğin rafa kalktığı ya da mümkünse dijital ortama taşındığı 2020 yılında insanlara moral aşılamayı hedefleyen ve ormana gidemeyenlere ormanın seslerini getiren farklı bir uygulamayı daha önceki bir blog yazımızda tanıtmıştık. Bu sefer ihtiyaç duyduğumuz canlılık ve heyecan, tasarım dünyasından geldi. Bu defa, sesler yerine renklerle dünyamız neşeyle doldu. İlori’nin bizlerle buluşturduğu sıcak tonların eşlik ettiği etnik ve geometrik modeller, topluluk ruhunun ve bir arada yaşamanın verdiği huzur ve enerjinin çocuk ruhundaki temsilini ev dekorasyonu öğeleriyle gözler önüne seriyor.

Bu hoş çizgilerin tasarım süreci ile ürünlerin detaylarını merak ediyorsanız yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz. Tasarımcıyı daha yakından tanımak ve dijital ortamda satışa sunulan seçeneklerini incelemek isterseniz Yinka İlori’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kimbilir, belki bir dahaki sefere İlori imzalı bir kupada kahvenizi alıp gelirsiniz. İlham veren yeni haberlerde buluşmak üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s