Plenty’nin Fütüristik Dikey Tarım Sistemi

Tarım deyince gözümüzün önüne göz alabildiğine yayılan geniş araziler ve gün boyu durmaksızın çalışan çiftçiler gelse de yeni bir girişim olan Plenty geleceğe farklı bir pencereden bakıyor. Bu girişimin çiftçilik uygulamaları dikey tarım sayesinde yatay değil dikey düzleme uzanıyor.

Dezeen’de yer alan habere göre, yepyeni bir tarımsal üretim girişimi olan Plenty, gelenekselin dışına çıkan bir yetiştirme uygulamasıyla karşımızda. Dikey tarım uygulamalarının benimsendiği bu sistem, alışageldiğimizden farklı olarak açık alanda geniş bir arazi yerine iç mekana yerleşik bulunuyor. Tarımsal üretimde ise çiftçinin alın teri yerini robotlara bırakıyor.

Görsel: Unsplash

Dünya üzerinde tam anlamıyla maliyet etkin biçimde tarımsal üretim yapılabilecek alanların sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini belirten kurucu ortak Nate Storey, dünyanın taze meyve ve sebze  üretim kapasitesini artırma isteği ve ihtiyacı doğrultusunda bu fikri geliştirdiklerini belirtiyor.

Plenty çiftliklerinde ürünler kapalı ortamda tavandan yere uzanan raflar üzerinde yetiştiriliyor. Ürün yetiştirmek için vazgeçilmez güneş ışığı yerine geniş spektrumlu ve tam olarak kontrol edilen LED aydınlatma kullanılıyor. Bitkilerin bakımından bu yüksek raflara rahatça uzanan robotlar sorumlu bulunuyor. Sıcaklık, ışık ve su ihtiyacı ile ilgili kritik kararlar ise yapay zeka tarafından veriliyor. Geleneksel uygulamalarda buharlaşma ve bitki yaprakları üzerindeki terleme ile ciddi miktarda su kaybı meydana gelirken bu yöntem buharlaşan suyu geri kazanmayı başardığı için dahiyane bir su yönetim uygulamasına sahip. Bu sayede klasik yöntemlere nazaran %95 daha az su kaybı yaşanıyor.

Plenty ile Dikey Tarımın İncelikleri

İhtiyaç duyulan her yerde uygulanabilen bir yöntem olduğu için ürünlerin tüketiciye ulaşması amacıyla kilometrelerce yol kat etmesine gerek kalmadan meyve sebzeler taze taze tüketilebilir ve yakın çevresini besleyebilir. Bu girişimin merkezi şu anda San Francisco olsa da bu sistem her yerde kurulabilir ve uygulanabilir. Halihazırda California’da ikinci bir çiftlik kurulmuş bile. Bu gelecek vaat eden sistemin yatırımcıları arasında Amazon’un CEO’su Jeff Bezos da bulunuyor.

Kapalı ortamda yapılan üretim, beklenmedik veya ekstrem hava olaylarının mahsule zarar vermesinin önüne geçiyor. Ürünlerin korunması amacıyla zehirli maddelerin kullanılması tarihe karışıyor. Genetiği değiştirilmiş unsurlar üretime dahil edilmeksizin organik tarım yapmak olanaklı hale geliyor. Geleneksel uygulamalarla karşılaştırıldığında %90 daha az alanı işgal etmek gezegenimiz ve diğer türler için bulunmaz nimet. Buna bağlı olarak, dönüm başına ürün verimliliği inanılmaz boyutta artış gösteriyor.

Dikey çiftlikler açısından en büyük zorluk, başlangıç maliyeti ve işletme maliyeti sıkıntısını aşmak olabilir. Bu girişim de Jeff Bezos gibi yatırımcılardan hatırı sayılır bir destek alarak yoluna devam ediyor. Enerji tüketimi had safhada olabileceği için güneş enerjisi değerlendirilebilir. Ancak, bu ölçüde bir uygulama için ihtiyaç duyulacak büyüklükte panelin kurulumu oldukça maliyetli olabilir. Belki daha önce paylaştığımız bir blog yazımızda ele alınan girişim, bu noktada ideal çözümü verebilir. Şimdilik dezavantajlı görünen bu gibi hususlar aşıldığı takdirde, çiftçilikte bir devrim yaşandığına tanık olabiliriz.

Görsel: Unsplash

Sürdürülebilirlik, gezegenimiz ve üzerinde yaşayan her canlı için çok büyük bir önem taşıyor. Bunu sağlamaya yönelik uygulamaların gelişmesine aklınıza gelebilecek her alanda ihtiyaç var. Plenty, bu bakımdan son derece yenilikçi bir tasarıma imza attı. Yolun başında olan girişim, zaman içerisinde çok daha fazla soruya cevap verebilir ve çok daha fazla sorunu aşabilir hale gelecektir. Gezegenimizde yaşamı tehdit eden her tür uygulamayı terk etmemiz önem taşıyor fakat her şeyin alternatifini bulmak ve etkili çözümler sunmak zaman alabilir. Yakın zamanda diğer birçok alanda olduğu gibi dikey tarım alanında da yaratıcı ve etkili daha fazla çözüm ile tanışmak mümkün olabilir.

Konu ilginizi çektiyse haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Kurucu ortak Nate Storey önderliğinde başlatılan girişimin ilginç hikayesi, çalışmaları ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için ise buradan Plenty’ye ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Sürdürülebilirliğe katkısı olan yeni gelişmeler için sayfamızı takipte kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s