Viskon Kumaş Nedir? Hangi Özellikleri Taşır?

Rayon kumaş olarak da bilinen viskon kumaş, pamuklu kumaşa benzer yapısıyla moda dünyasında ve tekstil endüstrisinde sıkça kullanılır. Bu ürün ve özellikleri hakkında bilmek istediğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kaliteli bir tekstil malzemesi olan viskon kumaş, kullanıcılar kadar moda sektörünün de hayli ilgisini çeker. Selüloz içermesine bağlı olarak üretimi sırasında kimyasal bakımdan selüloz özelliğini korur. Üretim sürecinin sonunda filament biçimini almış olarak bu özelliğini yine devam ettirir. Tüm bunlar, bu kumaşın pamuk ile benzerliğinde etkilidir.

Kayın ağacından imal edilen bu tekstil malzemesi, birçok özelliğiyle çok kullanışlıdır ve sıklıkla tercih edilir. Özelliklerini incelediğinizde, neden bu kadar sık kullanıldığını daha iyi anlayabilirsiniz. Bu malzemenin bazı ürünlerde neden bu kadar gözde olduğu da bu sayede netlik kazanabilir.

Viskon, tekstilde bolca değerlendirilir. Görseller: unsplash.com

Viskon Kumaşın Özelliklerini İnceleyelim

Yukarıda viskon kumaş nedir sorusunu netleştirdik. Şimdi viskon kumaşın özellikleri nelerdir, bunu inceleyelim. Viskon, ana hatlarıyla şu özelliklere sahip olarak moda ve tekstilde kendine sağlam bir yer edinir:

  • Terletmeyen bir kumaştır.
  • Nefes aldırır.
  • Renkleri canlılığını korur.
  • Rahat olmanın yanı sıra şık bir görünümü vardır.
  • Baskıya uygundur.
  • Nem emiş özelliği yüksektir.
  • Yüksek şişme özelliğiyle su emer.
  • Pamuğun iki misli daha esnektir.  
  • Yaygın olarak krep kumaşta karşımıza çıkar.

Pamuğun üzerinde nem alabilme kapasitesi nedeniyle baskı için son derece kullanışlı bir tekstil ürünüdür. Renkleri parlak gösterir. Bu da can alıcı özelliklerinden birisidir. Kuru olduğunda pamuğa nazaran düşük bir dayanıklılık gösterebilir ancak yaş olduğunda durum tam tersidir. Pamuktan kat de kat daha sağlam bir hale kavuşur.

Görseller: unsplash.com

Zarif kumaş, elyafa özgü hoş ve düzgün dokusuna bağlı olarak dokunduğunuzda yumuşak bir his verir. Kaygan yapısıyla rahatça giyilir. Canlı ve parlak özelliğiyle krep kumaşlarda yoğun bir şekilde tercih edilir. Etek, bluz, elbise, gömlek ve iç çamaşırı dikiminde yaygın olarak tercih edilir. Çoğu zaman pamuk, keten veya yün gibi başka malzemelerle karışık halde karşımıza çıkar.

Viskon Kumaş Nasıl Yıkanır?

Dayanıklılık, renk koruma ve uzun süre kullanım bakımından her tekstilin yıkama özellikleri farklıdır. Bu tür kumaşların da elde yıkanması gerekir. Su, sıcak olmamalıdır. Daha da iyisi, kuru temizlemeye vermektir. Ütü yapılacağı zaman yüksek ısı ayarına getirilebilir fakat santrifüjlü kurutma katiyen önerilmez.

Canlı ve parlak renkleri, kaygan dokusuyla rahat ve şık bir şekilde taşımamıza izin veren bu malzemden imal edilen tekstil ürünleri dört mevsim bizimledir. Parlak etkisinden yararlanmak istenildiğinde yün kazaklarda kullanımı çok şık bir sonuç verir. Yıkama talimatlarına uyulduğu takdirde bu hoş kumaşı uzun yıllar rahatlıkla kullanırsınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s