Çocuklara Özel Doğada Çözünebilen Ayakkabı Tasarımı

Çocuklara yönelik doğada çözünebilen ayakkabı göz kamaştırıyor. Genç endüstriyel tasarımcı Shahar Asor sürdürülebilir kompozit malzemeden örme yöntemiyle geliştirdiği ayakkabıları çevre dostu kullanıcıların hizmetine sunuyor. Tabii, belirli bir süreliğine…

Moda ve tekstil sektöründe geleneksel yöntemlerin ne büyük bir kaynak israfına neden olduğunu bilmeyen kalmadı herhalde. Deri sektöründeki üretimin nasıl bir zulüm ve katliama yol açtığı da bariz. Senelerce verilmiş mücadelenin ve sosyal medyanın etkisiyle hızla artan farkındalık, tüketicilerin alternatif tercihlerini büyük bir talebe dönüştürüyor. Bu da üreticilerin farklı yöntem arayışlarını teşvik ediyor.

Görseller: © Shahar Asor / Inhabitat

Ayakkabı konusu özelinde bakacak olursak çocukların ayakkabı ihtiyacı her sene ebeveynlerin gündeminin baş sıralarına oturur. Çabuk eskimenin yanı sıra her sene küçülen ayakkabılar, hiç bitmek bilmeyen bir tüketim kısır döngüsü yaratır. Inhabitat’ta yer alan habere göre, tasarımcı Shahar Asor bu sorunu ele aldı. Böylece, tüketicilere yönelik doğada çözünebilen ayakkabı geliştirdi.

Her şeyin bir raf ömrü olduğu fikrinden yola çıkan tasarımcı, sadece belirli süreliğine kullanılabilen ve her ne kadar başkalarına vererek kullanım süresini uzatsak da nihayetinde hızlı bir şekilde atık haline gelen ayakkabılar yerine raf ömrüne sahip ve doğa dostu üretimden ilham aldı. Bu felsefeye dayanarak geliştirdiği modeller ise, bir müddet sonra çamaşır makinesinde çözünüp gidiyor. Böylece, kullanıcı elden çıkarmak istediğinde atık olarak gezegenimize yük olmuyorlar. Modeller, üst bölümü esnek olan tek parça kumaş ile sert bir tabandan oluşuyor. Bağcıklarıyla kullanım kolaylığı sunan modeller, ömürlerini tamamlayıp çözünürken de çevreye en ufak bir zarar vermiyor.

Görseller: © Shahar Asor / Inhabitat

Ayakkabı alırken hep dayanıklılık özelliğini ön planda tutarız. Peki, başta çocuklar olmak üzere acaba kaç kullanıcı aynı ayakkabıya tam anlamıyla eskiyip kullanılamaz hale gelene kadar sadık kalıyor? Başkalarıyla paylaşılıp kullanılmaya devam etse bile artık giyilemez duruma geldiklerinde bu ürünlerin doğada çözünmesi ne kadar sürede gerçekleşir? Peki, tıpkı süt veya tereyağı gibi giysi ve ayakkabıların da bir kullanım ömrünün olması ve bu süre dolduğunda çevreye zarara vermeden çözünüp gitmeleri daha iyi olmaz mı?

Bu haber ilginizi çektiyse ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Tasarımı daha detaylı incelemek isterseniz, o zaman sizi şöyle alalım. Heyecan verici çevre dostu tasarımları takipte kalın. Bakarsınız bugün fantezi gibi görünen şey yarın vazgeçilmez alışkanlığınız olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s