Prag Yakınlarındaki Ağaç Ev Manzarasıyla Büyülüyor

Çekyalı mimarın tasarladığı ağaç ev, içindekilerin doğayla bütünleşmesini amaçlıyor. 360 derecelik manzarası ise bu projenin en can alıcı tarafı. Tasarım Jan Tyrpekl imzasını taşıyor. Bu plan, ağaç ev konseptine apayrı bir soluk getiriyor.

Designboom’da yer alan habere göre, Çekyalı mimarın tasarımı, Prag yakınında harika bir manzaraya bakıyor. Üstelik kelimenin tam manasıyla “her açıdan”. Doğayla aranızda şeffaf bir perdeden başka engel olmadığı hissine kapılacağınız bu tasarım, yorucu şehir hayatından kaçmak istediğinizde sığınmak isteyebileceğiniz bir mini cennet adeta.

Fotoğraflar: Richard Hodonický, Antonín Matějovský, Jan Hromádko

Tasarım, var olan ağaçların üzerine inşa edilmiş. Sade ve hoş bir dizayna sahip eve aşağı açılır merdivenlerle giriliyor. Altta ve üstte kalan ahşap iskeletin ortasında boydan boya cam kullanılmış. Bu kavisli cam, büyüleyici doğa manzarasını evin içine taşırken, evin sakinleri ve misafirlerine aydınlık ve ferah bir iç mekan sunuyor. Doğayla bütünleşmek için ideal olan bu tasarımla inşa edilen ağaç ev ise özel mülk. Sahiplerinin ise zevk ve vizyon sahibi olduğu anlaşılıyor.

Fotoğraflar: Richard Hodonický, Antonín Matějovský, Jan Hromádko

Evin sahibinden randevu almak kaydıyla bu güzel tasarımı ziyaret etmek mümkün. Ayrıca, burada altı ayda veya yılda bir bazı atölyelerin düzenlenmesi de planlanıyor. Yapılacak etkinlikler arasında ağaç dikme etkinliği de var. Bu sayede, katılımcıların yalnızca bu güzel atmosferin tadını çıkarmakla kalmayıp aktif bir şekilde çevrenin yeşillendirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

Fotoğraflar: Richard Hodonický, Antonín Matějovský, Jan Hromádko

Daha önceki bir blog yazımızda Fransa’dan göl kıyısında bir ağaç ev tasarımını sizinle paylaşmıştık. Oradaki masalsı atmosfer de büyüleyiciydi ve evler suyun üzerinde süzülüyor izlenimini veriyordu. Bu seferki harika tasarım ise Çek yapımı ve ağaçların üzerinde yükselerek doğayla bütünleşen meskenin sakinlerini ve ziyaretçilerini 360 derecelik güzel mi güzel tabiat manzarasıyla mest edeceği anlaşılıyor. Rahatlığı ve sadeliği esas alan iç dekorasyonu da sıcak bir mini yuva izlenimi veriyor.

Hemen hepimizin çocukluk hayallerini süsleyen ağaç ev kavramına sade ve konforlu bir dokunuş getiren bu tasarımın benzerlerini farklı yerlerde görebiliriz. Hatta, bundan ilham alınarak farklı örnekler de ortaya çıkarılabilir. Doğayı tahrip etmeden, onu kendimize uydurmak yerine kendimiz ona uyarak da bulabileceğimiz çözümler var. Designboom’da yer verilen haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s