Nordstorm Kürk ve Egzotik Hayvan Derisinden Vazgeçiyor

ABD lüks giyim zinciri markası Nordstorm büyük bir karara imza attı. Marka, 2021 yılı sonu itibariyle hiçbir ürününde hayvan kürkü kullanmayacağını açıkladı. Aynı şekilde, egzotik hayvan derisi kullanımına da son vereceğini duyuran dev zincir, hayvanların zarar görmediği farklı yöntemlerle geliştirilen ürünleri piyasaya sürecek.

Livekindly’de yer alan habere göre,  Calvin Klein ve Tommy Hilfiger gibi markaları çatısı altında birleştiren PVC Corps.’un kararının ardından Nordstorm bu açıklamada bulundu. Açıklamaya göre, marka ürünlerinde egzotik hayvan derisi kullanımından 2021 bitimiyle birlikte vazgeçiliyor. Bunun yerine, vegan üretimin benimsenmesi planlanıyor.

Fotoğraf: Vince Talotta/Toronto Star / Getty Images

Moda ve tekstil alanında daha önce de Westwood, Chanel ve Hugo Boss gibi büyük markalar tarafından hayvan derisi kullanımının terk edildiği açıklanmıştı. Daha önceki bir blog yazımızda da Valentino’nun benzer bir hayvan dostu kararını paylaşmıştık. Moda dünyasının liderlerinin böyle duyarlı kararlar almasının arka planında PETA gibi kuruluşların sarf ettiği büyük gayretin de belirtilmesinde fayda var. Zira, hayvan haklarını gözeten kuruluşun egzotik hayvan derisi endüstrisindeki kabul edilemez uygulamaları belgelemesi kitleler üzerinde sarsıcı bir etki yarattı. Sunulan bulgular arasında, sektör işçilerinin yılanların canlı canlı derilerini yüzdüğü açıkça ortaya konuluyordu. Konuyla ilgili aydınlatıcı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Vince Talotta/Toronto Star / Getty Images

Kürk boyutuna bakacak olursak, orada da durum iç açıcı değil. Tek bir kürk manto yapımı için yaklaşık 100 kürklü hayvan haksızca öldürülüyor. Bu hayvanların %85’i kürk üretimi için özellikle üretilip yetiştirilirken geri kalanı ise yabanda avlanıyor.

Kürkü üretim hattından çıkaran ve kürksüz üretim ilkeleri benimseyen öncü moda devleri arasında Gucci, Prada, Burberry, Versace ve Michael Kors öne çıkıyor. Bu örneklerin artarak devam etmesi en büyük umudumuz. Bunun yerine sürdürülebilir vegan üretimin benimsenmesi, insanın ihtiyaçları nedeniyle başka türlerin büyük zarar görmesinin önüne geçebilir.

Bir kez daha vurgulamak gerekir ki, hayvan hakları alanında faaliyet gösteren kuruluşların çalışmalarının ses getirebilmesi ve üretim ve dağıtımda önde gelen firmaların canlı dostu politikalar belirleyip bunları hayata geçirmeleri her şeyden önce tüketicinin bilinçlenmesi ile mümkün. Ürün seçiminde ilkelerinde hayvan haklarını göz önünde tutan markalar arasında tercih yapmak ve daha fazla kişinin bu konuda bilinçlenmesine yardım etmek herkesin üstlenmesi gereken bir sorumluluk. İnsanın tüketimi için diğer canlıların acılar çekerek katledilmesi tamamıyla tarihe karışana dek bu mücadele devam edecek. Livekindly’de yer alan haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. Kürkü ve egzotik hayvan derisini önümüzdeki yıl sonunda terk eden Nordstorm markasını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s