Siz Ormana Gidemiyorsanız Ormanın Sesleri Size Gelsin

Wild Rumpus ile Timber Festival işbirliğiyle harika bir proje hayata geçirildi. Sounds of the Forest adlı bu proje, bir türlü gidemediğiniz ormanı size getiriyor. Bu çalışma kapsamında, farklı ağaçlık ve yeşil alanlara ait ormanın sesleri dünyanın her yerinden insanların katkılarıyla bir haritada toplandı. Bu sayede, bir ses haritası meydana getirildi. Fotoğraflar ve açıklamalarla zenginleştirilen bu haritada dünyanın herhangi bir yerindeki bir ormanın kaydedilmiş seslerini dinleyebilirsiniz.

Treehugger’de yer alan habere göre, İngiltere’nin Ulusal Ormanında yapılan üç günlük bir festival olan Timber Festival ile Wild Rumpus, bu yaratıcı projede bir araya geldi ve bir dünya haritası üzerinde çalışıldı. Bu harita bir ses haritası. Dünyanın her yerinde ormanın sesleri için açık kaynaklı bir kütüphane meydana getiriyor. Proje yeni olmasına rağmen daha şimdiden, haritada otuzun üzerinde ülkeden kayıtlara ulaşabiliyorsunuz.

Fotoğraf: Soeren Stache / Getty Images

Küresel pandemi nedeniyle 2020 yılı çoğunlukla evlerde geçti. Uzun süren karantina dönemleri geçirdik ve halen tehlike geçmediği ve bir aşı ya da tedavi de bulunmadığı için mümkün mertebe kalabalık ortamlardan uzak durmamız ve dışarı çıkarsak tedbirlere uymamız gerekiyor. Tüm bu stres altında, belki de her zaman olduğundan daha fazla doğayla bağ kurmaya ihtiyacımız var. Tam da bu nedenle, bu proje içinde bulunduğumuz şartlarda daha da anlam kazanıyor. Ormanın sesleri, bizleri rahatlatıp huzura kavuşturabilir. 

Her yıl düzenlenen Timber Festival de tedbirler doğrultusunda iptal edilmiş. Düzenlenebilmiş olsaydı, binlerce kişi kamp yapmaya İngiltere’de yer alan kamp alanına gelecek, hep birlikte şarkılar söylenecek, danslar edilecek ve yaratıcı çalışmalar yapılacaktı. Bu iptalin sonunda, sözünü ettiğimiz ses projesini hayata geçirmek gündeme gelmiş.

© Sounds of the Forest

Halihazırda yerel olarak elde edilen ses kayıtlarının harita üzerinde paylaşılmasıyla doğaya ait bu huzur veren sesler küresel olarak paylaşılıyor. Bu harita tamamlanmış değil ve kullanıcılar, daha fazla kayıt ile bu ses kütüphanesini zenginleştirebilirler. Kaydettikleri seslerin yanı sıra fotoğraf ekleyip açıklamalar da yazan kullanıcılar, bu seslere bir de hikaye ekleme olanağına kavuşuyor ve sevgili ormanlarını dünyaya tanıtmış oluyorlar. Zaten o noktadan sonra, orman sazı eline alıyor.

Projenin bir sonraki hedefinde, bu seslerin sanatçılarda uyandırdığı ilhamla oluşturulan müzik ve resim ya da diğer alanlardaki sanat eserlerini toparlamak bulunuyor. Daha sonra, bu eserlerin Timber Festival 2021 kapsamında paylaşılması umut ediliyor. Böylece, bu ses haritası bir ilham perisine dönüşebilir ve güzel eserlerin ortaya konulmasını teşvik edebilir. Evimizin dışına adım atarken iki kere düşündüğümüz böyle zamanlarda, ormanın sesleri mesafeleri aşarak dünyanın herhangi bir yerinden kulağımıza gelebiliyor. Bizi doğanın dengesi ve huzuru ile buluşturuyor. Siz de bu seslere kulak vermek isterseniz, orman seslerinin büyülü dünyasına buradan ulaşabilirsiniz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s