İç Mekanda Sağlıklı Bitki Yetiştirme Çözümü

Ev bahçeciliği için pratik ve estetik bir çözüm sunan yükseltilmiş saksı tasarımı, bir telefon uygulamasıyla uzaktan kumanda edilebilen yararlı ışıklarıyla evde bitki ve sebze yetiştirmeyi kolaylaştırıyor. Bu tasarım sayesinde iç mekanları bahçeye dönüştürmek mümkün.

Designboom’da yer verilen habere göre, Modern Sprout güneş ışıklarından yeterince yararlanmanın mümkün olmadığı iç mekanlarda da bitki yetiştirmeyi mümkün hale getiriyor. Bu amaçla geliştirilen yükseltilmiş saksı tasarımını, sağlıklı beslenmek isteyen ancak evinde balkonu veya bahçesi olmayan kişilerin kullanımına sunuyor. Tasarımda kendi standı üzerine yerleştirilen saksı bitkisi, manuel olarak olduğu gibi telefon uygulamasıyla uzaktan da ayarlanabilen yararlı ışığıyla sağlıklı bir şekilde büyüyerek doğanın evinizde can bulmasını sağlıyor.

© Modern Sprout

İç mekan bitkileri için gerekli olan bu tarz yapay ışıkların birçoğu, insanlardan ziyade bitkilerin ihtiyaçları dikkate alındığından gözleri yorabilir. Ancak yükseltilmiş saksı ürününde kullanılan ışık bitki için yararlı olduğu gibi, ev dekoruna da güzellik katacak şekilde yumuşak ve doğal. Ayarlanabilen hafif kolu kolayca takılıp çıkarılabiliyor. Bu özellik, ışığa ihtiyacı olan diğer bitkilerin de beslenebilmesi için esneklik ve kolaylık sağlıyor.

Tasarımda kullanılan ışığın uygulama ile uzaktan yönlendirilmesini sağlayan program özellikleri sayesinde kullanıcı WiFi’ya bağlanarak ışık parametreleri, döngüler ve planı değiştirebiliyor. Bitkinin ihtiyacına göre kısmi gölge, kısmi güneş veya tam güneş aydınlığı sağlamak mümkün hale geliyor.

© Modern Sprout

Tasarım fikri, Chicago’daki evlerinde bitki ve sebzelerini yetiştirmek isteyen ancak bahçeleri olmadığı için zorluklarla karşılaşan bir aileye ait. Bu ihtiyaçtan hareketle geliştirdikleri sistem sayesinde istedikleri bitki ve sebzeyi evlerinde yetiştirirken doğayla iç içe yaşama olanağına kavuşmuşlar. Modern Sprout bu şekilde doğmuş. Kurdukları sistemle, iç mekan bahçeciliğini kolaylaştırarak daha fazla insanın da bu olanaktan faydalanmasını ümit ediyorlar. Böylece insanlar evlerini güzelleştirmekle kalmayıp sağlıklı beslenebilecek ve tasarruf edebilecekler. En önemlisi, balkonu veya bahçesi olmadan da bir evde yaşayan bireylerin ve çocukların toprağı ve bitkileri tanıması mümkün hale gelecek. Banyo gibi bitki yetiştirmenin zor olduğu alanlar da permakültür için uygun hale getirilecek.

Bu tasarım, içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle uygulanan karantina döneminde daha da ilgi çekici ve hatta gerekli hale gelen permakültür için gerçekten faydalı olabilir. Bu sayede iç mekan da tıpkı bir bahçe gibi bitki ve sebze yetiştirmek için elverişli koşullara kavuşabilir. Bu pratik tasarımın geliştiricilerine ait daha fazla çözümü buradan inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s