Japonlar Yapmış! Uçan Araba Hayali Gerçekleşiyor Mu?

Gözü yükseklerde olan Japon hükümeti, uçan araba da diyebileceğimiz elektrikli hava araçlarının üç yıl içinde hizmete konulacağını tahmin ediyor. Özellikle büyük şehirlerde, zorlu dağlık alanlarda ve uzak adalarda ulaşım sorununa radikal bir çözüm sunmayı amaçlayan Japon yönetimi, elektrikle çalışan, dikey kalkış ve iniş özelliklerine sahip hava aracının geliştirilmesine yatırım yapacağını açıkladı.

Şimdilik yalnızca bilimkurgu filmlerinde görebildiğimiz bu aracalar hayatımıza giriyor olabilir mi? Designboom’da yer verilen habere göre, şimdi değilse de yakında, 2023 yılında bu hava araçlarının göklerde süzüleceği öngörülüyor. Şimdiden uber, boeing ve Airbus, elektrikli hava araçları konusunda birbiriyle rekabet ediyorlar. SkyDrive ise Japonya’nın en yeni uçan araba girişimi. Bu girişim, yakın zamanda tanıtılan iki yolcu kapasiteli SD-XX modelinin tasarımını geliştirdi.

© SkyDrive

Japonya büyük şehirlerde uçan taksi uygulamasını devreye sokarak kara yolunda trafik sorununa son derece yenilikçi bir çözüm getirecek gibi görünüyor. SkyDrive CEO’su Tomohiro Fukuzawa, Osaka ve Tokyo gibi büyük şehirler için böyle bir hayalleri olduğunu belirtiyor. Bunun da uzak bir hayal olmayıp üç yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Ancak, güvenlik kaygılarıyla ilk etapta uçuşların yalnızca deniz üzerinden gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Teknoloji devinin SD-XX tasarımı içinde bulunduğumuz yılda kapalı mekanda test edildi. Açık alanda testlerin yapılması için resmi izinlere yönelik süreçler devam ediyor. Bu araç, dünyanın en küçük elektrikli ve dikey kalkış iniş özelliğine sahip hava aracı. Araba şeklinde bir dronu andıran model, saatte 100 km yol kat edebiliyor. CEO, 2050 yılına geldiğimizde, insanların Tokyo semalarında ve yakın bölgelerde kuş gibi süzülebileceğinin sinyallerini veriyor.

© SkyDrive

Devrim niteliğindeki bu teknoloji adımının atılması ve insanlığın en büyük hayallerinden birinin gerçekleşmesi konusunda heyecanlı olan Fukuzawa, uçan taksi modelini 2023’te hayata geçirmeyi planladıklarını belirtiyor. Avrupa ve ABD’de pek çok rakipleri olduğunun bilincinde olan Fukuzawa, rahat ve konforlu bir yolculuk hizmeti sağlayan modeli Japon kalitesiyle kullanıcılara sunmak istediklerinin altını çiziyor. Designboom’da paylaşılan bu heyecan verici haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. Geleceğin dünyasında bizleri nelerin beklediğine göz atmak isterseniz, teknoloji devinin bu modelini ve diğer ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s