Prada Ürünlerinde Artık Kanguru Derisini Kullanmayacak

Prada çok önemli bir karara imza atıyor. Bundan böyle marka ürünlerinde kanguru derisi kullanılmayacak. Dünya çapında bilinen moda markası, artık hiçbir koleksiyonda kanguru derisi kullanılmayacağını açıkladı.

Greenmatters’da yayınlanan habere göre marka yetkilileri, geçtiğimiz hafta başında hayvan hakları kuruluşu LAV’a açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalarda kuruluşun #salvacanguri (kanguruları kurtarın) kampanyası doğrultusunda marka yönetiminin bu kararı aldığını teyit ettiler. Prada Grubu da yayınladığı bir yazıda aynı zamanda bünyesindeki Miu Miu, Church’s ve Car Shoe gibi markaların da artık kanguru derisi satın almayacağını bildirdi.

Geçtiğimiz yıl da Prada, Miu Miu, Church’s ve Car Shoe markaları hayvan kürkünden vazgeçmiş ve bu markaların her birine ait İlkbahar/Yaz 2020 kadın koleksiyonlarında bu karar esas alınmıştı. Markanın baş tasarımcısı Miuccia Prada, geçen yıl verdiği bir demeçte tüm markalarında hayvan kürkü kullanımından vazgeçtiklerini ifade etmişti. Prada Grubu’nun yeniliğe ve sosyal sorumluluğa bağlılığını vurgulayan tasarımcı, yenilikçi malzemelerin kullanımıyla yaratıcı tasarımda yeni yollar izleyeceklerinin ve bunu yaparken etik üretim esaslarına bağlı kalacaklarının altını çizmişti.

Kanguru derisi, kangurulardan elde edilen ve çanta, ceket ve ayakkabı gibi çeşitli ürünlerde kullanılan bir malzemeydi. PETA’nın verdiği bilgiye göre, kullanıcıların bunun diğer derilere nazaran daha dayanıklı olduğuna inanması nedeniyle Nike, Adidas ve Puma gibi pek çok spor markası ürünlerinde bu deriden yararlanıyordu. Yine PETA Avustralya’nın aktardığına göre, her yıl 1,5 milyon ve 5 milyon kanguru, eti (insanlar tarafından da zaman zaman tüketilmekle birlikte özellikle evcil hayvan mamalarında kullanılıyor) ve derisi (moda endüstrisinde kullanılıyor) için öldürülüyor.

Fotoğraf: Belle Ciezak / Shutterstock.com

İkonik markanın kararına ek olarak, diğer İtalyan markaları Versace ve Diadora da LAV’ın kampanyasına destek olarak kanguru derisi kullanmaktan vazgeçtiklerini duyurdu. Bu malzemeyi artık kullanmayacak diğer markalar arasında Chanel, Paul Smith ve H&M de bulunuyor.

Haliyle, bundan böyle hangi hammaddenin kullanılacağı merak ediliyor. Prada üretimde deri ürünlerine ağırlık veren bir marka. Kanguru derisi kullanmayacağını, bunun yerine inek, domuz veya keçi derisi kullanacağını açıklasa şaşırır mıydınız? Greenmatters’da da ifade edildiği gibi, vegan derinin geldiği noktayı düşününce bu çok üzücü olurdu. Daha önceki blog yazımızda, vegan deriyi başarılı bir biçimde moda endüstrisine sokan genç ve başarılı iki girişimciyi tanıtmıştık. Onların yapabildiğini büyük moda devleri isteseler yapamazlar mı? Hayvanları üretip, yetiştirip etleri veya derileri için eziyet ederek öldürmenin sürdürülebilirlikte uzaktan yakından bir ilgisi yok.

Yine de dünyada çığır açan moda devlerinin hayvan hakları için verilen mücadeleye katkı sağlamaları iyi bir başlangıç. Ne de olsa moda endüstrisi, bu hakların en çok çiğnendiği alanların başında geliyor. Markaların bu süreçteki tavrını takip etmek ve satın alırken tercih kriterlerimizde bu tavrı değerlendirmek en azından tüketici olarak sorumluluğumuz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s