Nadir Görülen Mavi Kelebek Yeniden Doğada

In Habitat’ta yayınlanan bir habere göre, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan yaklaşık 750 mavi kelebek, Birleşik Kralık’ta başarılı bir şekilde larvadan çıktı ve içinde bulunduğumuz yaz aylarında Gloucestershire’de kanat çırpmaya başladı. Çeşitli kurum ve kişilerin ortak çabasıyla gerçek olan bu mucize, uzun süren özenli planlamalar ve çalışmalar sonucunda ve büyük emeklerle gerçekleştirilebildi.

Fotoğraf: Sarah Meredith – David Simcox / In Habitat

Birleşik Krallık’ta görülen dokuz kelebek türü arasında geniş kanatlı mavi kelebek en büyük ve en nadir görülen tür. 150 yılı aşkın süre boyunca bu büyük mavi kelebeğe rastlandığı bilgisi kayıtlara geçmediği için Birleşik Krallık’ta yetkililer 1979 yılında türün neslinin tükendiğini duyurmuşlardı.

Yaklaşık 40 yıl önce kıta Avrupa’sından büyük mavi kelebek Britanya’ya getirilmeye başlandı. Nesli tükenme tehlikesiyle burun buruna gelen türe ait popülasyonlar, günümüzde güney İngiltere’nin çeşitli yerlerinde bulunuyor. Kelebekleri Rodborough Common bölgesine geri getirme çalışmaları ise beş yıllık bir planlama ile mümkün oldu. Bunun için büyükbaş hayvanları otlatma planlarının değiştirilmesi gerekti. Çünkü kelebeğin yumurtalarını bırakacak yeterli sayıda yabani kekik ve güveyi otunun bölgede bulunması gerekiyordu. Beslenmesi için ise çok sayıda ateş karıncası bulunmalıydı. Kelebeğin dönüşü için uygun şartların sağlanmasında çeşitli doğal yaşam kuruluşları ile iş birliğine ve buralardaki katılımcıların desteğine ihtiyaç duyuldu.

Fotoğraf: Sarah Meredith – David Simcox / In Habitat

Her şey birbiriyle bağlantılıydı. Sözgelimi inekler, otların boylarının kısa kalmasına ve böylece güneş ışınlarının ısıttığı toprağın karıncalar için ideal hale getirilmesinde etkiliydi. Yaz gelip da karıncalar ortaya çıktığında, kelebeğin larvalarını kendi türlerine ait zannederek yuvalarına taşıdılar. Kelebeğe dönüşmek için izlenmesi gereken evrelerin tam da bu aşamasında ot yemekten et yemeye geçen tırtıl karınca kolonisinden beslendi. Pupa evresini geçirmesinin ardından bir sonraki yaz büyüleyici güzellikte bir kelebeğe dönüşmeyi başardı.

Rodborough Common, bilimsel araştırmalar kadar türlerin korunmasına ayrılmış bir alan olarak dikkat çekiyor. Araştırmacıların kelebeklerin doğaya salınmasında özellikle bu alanı seçmelerinin sebebi ise burasının türün habitat gerekliliklerini karşılıyor olması. Bu bölgede halihazırda nadir bitkiler, böcekler ve ön dört farklı orkide türü de hayat buluyor.

Doğa koruma grupları tarafından geçtiğimiz ağustos ayında 346 hektar alana 1100 larva bırakılmıştı. Şimdi bu sahada uçan 750 yetişkin kelebek programın başarılı olduğunu gösteriyor. Nesli tükenmek üzere olan bu nadide türün şahane güzellikteki bireylerinin şimdi özgürce kanat çırptığını bilmek güzel.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s