Oregon Kırsalında Rüya Gibi Bir Çadır Ev

Sanat yönetmeni Zach Both, Oregon, Portland’ın kırsal alanında kendi evini inşa etti. Devasa bir çadır mantığında yükselen bu evin yapımında geleneksel mimari özellikleri modern bir tasarımla birleştirildi. Sonuç ise şehrin keşmekeşinden uzakta, doğanın içinde konforlu, minimalist ve estetik bir yaşam alanı oldu.

© Zach Both

Yönetmen ve tasarımcı Zach Both, kız arkadaşı Nicole Lopez ile Pasifik’te tanıştığında kamyonetiyle Amerika kıtasını geziyordu. Daha sonra Nicole’nin de katıldığı bu keyifli tur boyunca Zach’in kamyonetini yurt edinmişlerdi. Zach bu kamyoneti 2016 yılında çoktan gezici bir stüdyoya çevirmişti. Tasarımcı geçmişiyle hayal ettiği çalışma ve yaşam alanını oluşturmakta zorlanmamıştı. Bu şekilde kıtayı gönüllerince kat ederken, Nicole’nin Oregon’dan iş teklifi almasıyla birlikte yerleşik hayata geçmeye karar verdiler. Üç yıl boyunca kamyonette yaşadıktan sonra kent merkezinde dört duvar arasına sıkışmış bir yaşam alanı yerine alternatif bir yuva arayışına girmeleri ise şaşırtıcı olmadı.

© Zach Both

Bir süre nasıl bir evde yaşamak istedikleri konusunda kafa yorduktan sonra, Eski Türkler’in otağ adı verilen yaşam alanlarına benzer bir mimaride karar kıldılar. Bu geleneksel yapının iç tasarımında ise son derece modern bir tarzı benimsediler.

Ahşap iskelete sahip bir sirk çadırı yapısındaki evin, yuvarlak bir plan üzerinde yükselen kubbe biçimli bir çatısı bulunuyor. 730 metrekarelik alana yerleşik eve 200 metrekarelik bir yatak odası da üst kat olarak eklendi. Kafes biçiminde örülen dış cephede ahşap ve bambu kullanıldı. Evin dışı için lüks prefabrik bir yapı kullanıldı. Ağırlıklı olarak ahşaptan oluşan ve evin temelini oluşturacak tabanı oturtmak 1-3 hafta sürmekle birlikte geri kalan prefabrik yapının inşası yeterli sayıda kişinin yardımıyla 2-4 gün sürdü. Modern iç dekorasyon ise tamamen Zach’in yaratıcılığı ve çiftin göz zevkinin ürünü oldu. Özellikle de üst katta bulunan, muhteşem gökyüzü manzarasına sahip ve harika saksı bitkileriyle çevrili yatak odası, bu tasarımın star parçasını oluşturuyordu.

© Zach Both

Hazır kit olarak satın alınan prefabrik yapının maliyeti 31 bin dolar, evin üzerinde yükseldiği tabanın maliyeti ise 10 bin dolar oldu. Evin iç dekorasyonu, mobilyalar ve diğer masraflarla evin toplam maliyeti ise 65 bin dolardı. Evin inşa edilmesinden sonra elektrik ve su tesisatı işleri tamamlandı. İç mekanda zemin parlatma ve temizlik işlemleri yapıldı. Kendi tasarladıkları evi, aile ve arkadaşlarının yapım sürecindeki fiziksel desteğiyle inşa etmeyi başaran çift, aynı yolu izlemek isteyen başka insanlara da yardımcı olmayı arzu ettiler. Bu amaçla kurulan doityurtself.com sitesi ise kendi evlerini bu tarzda inşa etmek isteyenler için hazırlanmış son derece kullanışlı, detaylı ve tamamen ücretsiz bir kılavuz niteliğinde oldu.

© Zach Both

Siteyi ziyaret edenler, detaylı yönergeler içeren, açık ve anlaşılır bilgilerin sunulduğu bu kaynaktan yararlanabilirler. Burada, elektrik ve su tesisatının çekilmesinden sobanın kurulmasına kadar ihtiyaç duyulabilecek her konuda rehberlik sağlandı. Ayrıca, bu sitede böyle bir evin ne kadar sürede inşa edilebileceği, hangi malzemelerin kullanılabileceği, projenin ne kadara mal edilebileceği, ısıtma ve soğutmanın nasıl sağlanabileceği gibi başlıklar altında sıkça sorulan sorulara verilen yanıtlar da derlendi.

© Zach Both

Böyle bir evin nasıl inşa edileceğini merak ediyor musunuz? Yapım sürecini adım adım gösteren videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s