Mediamatic ETEN’den Nehir Kıyısında Güvenli Bir Yemek Servisi

Amsterdam’da Mediamatic ETEN adlı vegan dostu restoran, küresel pandemi koşullarında hayat kurtarıcı önlemlerden biri olan sosyal mesafeyi korumak için konuklarına iki ya da dört kişilik camekanlar içerisine alınmış masalarda yemek servisi sunuyor.

© Mediamatic ETEN

Tüm dünya ülkeleri yılın ilk çeyreğinden bu yana bulaşıcılığı ve öldürücülüğü yüksek korona virüs salgınıyla boğuşuyor. Virüsün yarattığı tehlike büyük boyutlarda olduğu için sert tedbirlerin alındığı kış ve ilkbahar ayları boyunca uygulanan karantina ve büyük çaplı kısıtlamaların ardından pek çok ülkede yaz mevsimiyle birlikte sosyal yaşamda bir hareketlenme yaşandı. Karantina kaldırıldı, mekanlar açıldı ve insanlar dışarıya çıktı. Normalleşme adımları atılmış olsa da bulaşma riski azalmayan ve etkili bir tıbbi çözümü de bulunmamış olan COVID-19’a karşı korunma gerekliliği ise bu esnada varlığını sürdürdü. Koruma tedbirlerinin başında ise kişisel koruyucu ekipman kullanımı da ihmal edilmeksizin sosyal mesafe ve izolasyonun geldiği sık sık vurgulandı.

Bu süreçte bir yanda eski alışkanlıklar ve ihtiyaçlar, diğer yanda ise hastalık kapma riski arasında sıkışan insanlık bu at çatalından kurtulmak için büyük bir hızla yaratıcı çözümler geliştirmeye başladı. Çözümlerin kendini gösterdiği sahalardan biri de yeme içme sektörü oldu. Ne de olsa, restoran kafe ve barlarda kişisel koruyucu ekipmanları kullanarak bir şey yiyip içmek de sosyal mesafe veya izolasyon tedbirlerine uymak da diğer mekanlara göre oldukça zor; hatta neredeyse olanaksızdı.

Hollanda, haziran ayı başı itibariyle normalleşme adımları atan ülkelerden biri oldu. Restoranlar da bu ayın başı itibariyle hizmet vermeye başladı. Uzun süreler boyunca evlerine hapsolan ve dışarıda bir akşam yemeği keyfinden mahrum kalan konuklarını sosyal mesafe önlemi sağlayarak güvenli bir şekilde ağırlamayı arzu eden Hollandalı restoran Mediamatic ETEN, sektör için etkili ve estetik bir izolasyon çözümünü sundu. Şimdi, restoranın bulduğu çareyi detaylı bir şekilde inceleyelim.

© Mediamatic ETEN

Sebze ağırlıklı lezzetli yemekleriyle bilinen ve lezzetli menüsüyle çok sevilen restoran, çiftlere nehir kıyısına yerleştirdiği sera benzeri kapalı camekanlarda iki kişilik romantik ve güvenli bir yemek olanağı sundu. Aile ve arkadaş gruplarını da unutmayan restoran, bu konsepte dört kişilik masaları da ekleyerek tasarıma çeşitlilik ve esneklik getirdi. Virüs bulaşma tehlikesine karşı izolasyonun yanı sıra ses yalıtımı da sağlayan bu yenilikçi buluş sayesinde camekan içinde yemeklerinin tadını çıkaran konuklar, kimse tarafından duyulmadan rahat rahat sohbet edebildikleri gibi dış sesten de etkilenmediler. Yemek servisi, maske ve vizör kullanan çalışanlar tarafından camekanın kapısından içeriye doğru yapılıyordu. Çalışanlar ayrıca eldiven kullanmaya da özen gösteriyorlardı.

Mediamatic ETEN, sahip olduğu Aquaponics bahçesinde yetiştirdiği ve mevsiminde taze taze topladığı sebze meyvelere göre leziz menüsünü sık sık güncelleyen bir mekan. Aynı zamanda, malzeme temininde yerel çiftçilerle de iş birliği içinde çalışıyor. Dolayısıyla, konuklar her gidişlerinde farklı bir menüyle karşılaşarak farklı lezzetleri keşfetme olanağına kavuşuyorlar. Bu güzel ve yenilikçi restoran hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başımıza gelen pandemi musibetinin hayatlarımızda yarattığı kısıtlamalar nedeniyle zorlanırken çeşitli ülkelerde yenilikçi fikirlerin ve çözümlerin geliştirilmesiyle bir parça rahatlıyoruz. Hatırlarsanız daha önce paylaştığımız blog yazımızda da Fransa’da restoran, kafe ve barlara yönelik geliştirilen bir sosyal mesafeli tasarımı paylaşmıştık. Bu ve benzeri buluş ve yenilikler, daha başka çarelerin geliştirilmesine de esin kaynağı olabilir. Sorun var oldukça yaratıcı çözümler de beraberinde gelecektir. Bu sayede, insanlık eski normali ile yeni normalini bağdaştırmanın farklı yollarını bulabilir ve geliştirebilir. Ta ki salgın tehdidi yakamızdan düşünceye dek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s