Henriette Ronner-Knip’in Gözünden Kedi Dünyası

Bugün 8 Ağustos Dünya Kediler Günü olarak kutlanıyor. Şu yeryüzünde tüm canlılar değerli ve özel. Bu özgür ruhlu, mağrur hayvanlar ise bazılarımızın gönlünde özellikle taht kurmuş durumda. Kediler, tarım devrimiyle birlikte, daha somut ortaya koyacak olursak ilk olarak bundan 9500 yıl önce Orta Doğu’da insanlarla iç içe yaşamayı seçtiler. Bağımsızlıklarına rağmen sevdiklerine gönülden bağlı bu güzel dostların hayatımızdaki yeri çok kıymetli. Bilhassa, bir kedinin hiç esirgemeden sunduğu aziz dostluğunu ve koşulsuz sevgisini bilenlerimizin hayatında…

Kedilere özel bugünde Hollandalı ve Belçikalı sanatçı Henriette Ronner-Knip ve eserleri hakkında bir yazı kaleme almak istedim. Romantik üslupta eserler veren bu değerli ressam, daha çok hayvan tablolarıyla, özellikle de kedileri tasvir ettiği eserleriyle bilinir.

Romantik Ressam Henriette Ronner-Knip Görsel: Wikipedia

1821 yılında Amsterdam’da sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Henriette Ronner-Knip, ilk resim derslerini kendisi de ünlü bir Neo-Klasik ressam olan babası Joseph Augustus Knip’ten aldı. Babasının ilk eşi olan annesi Pauline Rifer de Courcelles ise bir kuş ressamıydı. Sanatçı, ailesiyle birlikte Lahey’de, daha sonra Beek’te ve nihayet yerleşmeye karar verdikleri Berlicum’da yaşadı. O dönemde ailenin finansal işlerini ve yasal yükümlülüklerini yönetme sorumluluğunu üstlenen kadın sanatçının tüm bu koşullar altında tam anlamıyla resim yapmaya başlaması 1835 yılında mümkün oldu. Bu büyük ressam, bundan sadece üç yıl sonra, 1838 yılında Yaşayan Ustalar Serigisi’nin katılımcıları arasında yer aldı.

Amsterdam’a taşınan sanatçı burada çiftlikleri resmediyor, doğadan ilham alan eserlerinde hayvanları ve orman manzaralarını tuvale yansıtıyordu. İlk başta sulu boya kullanan sanatçı daha sonra yağlı boya eserler verdi. 1839 yılında kurulan Hollanda Ressamlar Topluluğu’nun ilk kadın üyesi oldu. Eşi Feico Ronner ile birlikte taşındığı Belçika’da verdiği eserlerde ise odak noktasına artık kedi ve köpekleri yerleştirdiği fark ediliyordu. 1870 yılından sonra en iyi bilinen eserlerini verdi. Bu tablolarda, soyluların evlerinde yaşayan uzun tüylü, oyuncu kedileri tuvale aktardı. 1876 yılında Belçika Kraliçesi, çok sevdiği iki köpeğinin resminin Henriette Ronner-Knip imzası taşımasını arzu etti. Bu eser o kadar çok beğenildi ki, Almanya İmparatoru I. William, Edinburgh Düşesi, Amsterdamlı Baron Tidal de benzer istekleriyle sıraya girmişti bile. Ronner-Knip, 1877 yılında kadın sanatçıların nadiren layık görüldüğü Leopold Nişanı ile onurlandırıldı. Sanatçı, ayrıca 1893 yılında Chicago’da düzenlenen prestijli bir sergi kapsamında Güzel Sanatlar Sarayı’nda eser sergileme fırsatını buldu.

Sanatçının “Contentment” adlı eseri

Dünya Kediler Günü için özel olarak sanatçının diğer tasvirleri içinden sadece kedi temalı çalışmalarını paylaşmak istedim. Sanatçının bu güzel eserlerinde kedilerin oyunculuğu ve ressamın tercih ettiği canlı renkler eserlere dinamizm getirmiş. Kompozisyonu zenginleştiren nesneler de kedi oyunculuğunun muzipliğini aktarmakta çok işe yaramış görünüyor. Detaylardaki özen ve estetik, sanatçının ustalığını gözler önüne seriyor. Kedilerin renkli ve hareketli dünyalarını bir sanatçının gözünden bizlere yansıtan eserleriyle Henriette Ronner-Knip, sadece 1800’lü yılların aristokratları için değil, günümüzde de tüm kediseverler için kıymetli.

Sanatçının “Kittens at Play” adlı eseri

Yine Dünya Kediler Günü vesilesiyle, geçen yıl 15 yaşında vefat eden çok sevgili kedim Zeytin’i de burada anmak isterim. Bana sunduğun içten dostluk için sana çok teşekkür ederim güzel Zeytin. Daima hatırlanacağını ve sevileceğini bilmeni isterim. Birlikte geçirdiğimiz on beş yılın her anı için şükrediyorum. Seni çok ama çok özlüyorum ama ölüm de hayatın bir parçası, bunu biliyorum. Bedenlerimiz ölümlü olabilir ama sevgimiz sonsuza dek var olacak. Rahat uyu.

Sevgili kedim Zeytin (2004-2019)

Not: Bu yazının hazırlanmasında kaynak olarak Wikipedia kullanılmış ve tüm görseller Wikipedia’dan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s