Christopher Gernigon ile Sosyal Mesafeli Bir Akşam Yemeği

En son ne zaman sevdiklerinizle dışarıda güzel bir yemek yediniz? Korona virüs tehdidi karşısında uygulanan yoğun karantina ve ardından gelen kontrollü sosyal hayat, hepimizin eski alışkanlıklarını sekteye uğrattı. Fransız tasarımcı ve dekoratör Christopher Gernigon, restoranlar için sosyal mesafeyi koruyarak güvenli bir şekilde yemek yemeyi mümkün hale getiren bir tasarım geliştirdi. Plex’eat adını taşıyan bu özgün tasarım ile sağlanan izolasyon çözümü, tavandan sarkıtılan ters çevrilmiş cam kadehlere benzetilebilir.

Hayatlarımız, içinde bulunduğumuz aylarda birinci dalgasını ardımızda bırakmayı umduğumuz COVID-19 karşısında koruyucu tedbirlerle şekillenir oldu. Bu tedbirler arasında maske kullanımı ve sosyal mesafenin sağlanması sürekli olarak vurgulanıyor. Yüz siperliği olarak da bilinen vizörlerin ise maskelerden bile daha etkili olduğu ifade ediliyor. Buna rağmen, mevcut haliyle pek fazla tercih edilmeyen vizörleri sokakta daha cazip hale getirmeyi amaçlayan başarılı bir tasarımı daha önceki blog yazımızda sizinle paylaşmıştık. Peki, maske kullanmanın neredeyse olanaksız olduğu restoran ve barlarda virüs tehdidine karşı sosyal mesafe ve korunma nasıl sağlanabilir?

Fotoğraf: Alain Jocard / Getty Images

Yirmi yılı aşkın süredir iç mimarlık yapan Gernigon, özellikle bar ve restoranlarda kullanıma yönelik bir çözümü geçtiğimiz aylarda kullanıcıların beğenisine sundu. Bu konseptte, restoranda masaların üzerine tavandan sarkıtılan ve konukların yüzlerini ve gövdelerinin üst bölümünü kapatan XXL koruyucu vizörler kullanıldı. Bu şeffaf vizörlerle, masadaki konukların, diğer konukların ve restoran ya da bar çalışanlarının bulaşıcılık tehlikesine karşı korunması hedeflendi. Plex’eat adlı bu tasarımda, vizörlerin arka kısmına kavis verilerek bu korunaklı alana giriş çıkış kolaylığı getirildi. Vizörlerin yapımında hafif bir malzeme olan mika tercih edildi. Kalabalık şekilde yemek yenilen ve içki içilen alanlara yönelik çözümde, tek kişilik korumanın yanı sıra çift kişilik masaların tek bir koruma altına alınması seçeneği de sunuldu. Bu çözümde de tavandan sarkan vizör, iki kişiyi içine alan ve güvenli bir biçimde yemeğin tadını çıkarmalarına olanak tanıyan bir balon biçiminde tasarlandı.

© Christopher Gernigon

2020 yılının sekizinci ayına ulaşmış olmamıza rağmen dünyanın her yerinde insanlık COVID-19 pandemisinin etkisi altında yaşamaya devam ediyor. Bilim dünyasının yoğun çalışmalarına rağmen halen mutasyona uğramış SARS-COV-2 için etkili bir tedavi ya da aşı piyasaya sürülmüş değil. Tehlikenin daha ne kadar devam edeceğini bilemediğimiz için elimizden gelen tek şey, kendimizi ve toplumun diğer bireylerini korumak amacıyla virüs kapma veya bulaştırma riskini asgari düzeye çekmek. Bilim dünyası etkili bir tedavi çözümüne yönelik uğraşlarını sürdürürken tasarımcılar da korona günlerinde güvenli ortak yaşam alanları oluşturabilmek için durmaksızın fikir ve ürün geliştiriyorlar. Christopher Gernigon da restoran ve barlar için böyle bir çözüm üretti. Plex’eat tasarımını buradan daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s