Joe Doucet’ten Yeni Nesil Vizör Tasarımı

2020 yılının sekizinci ayına girdiğimiz şu günlerde küresel korona virüs salgınından korunmak amacıyla dışarıya çıkarken maske kullanma zorunluluğu devam ediyor. Korunma tedbirleri arasında maskenin yanı sıra yüzü bütünüyle kapatan vizör de yer alıyor. Ancak bu ürünlerin maske kadar benimsenmediği hepimizin olduğu gibi tasarımcıların da dikkatini çekti.

Forbes tarafından 21. yüzyılın önde gelen tasarımcıları arasında gösterilen New York’lu tasarımcı, girişimci ve kreatif direktör Joe Doucet, halihazırda sadece işlevsel yönü vurgulanan yüz vizörü (diğer bir deyişle siperlik) ürününe farklı bir yorum getirerek kullanışlılığın yanı sıra estetik kaygıyı da göz önünde bulundurdu ve çok farklı bir vizör tasarladı.

Fotoğraf: Marc Hom

Ölümcül virüsün damlacıklarla yayıldığı biliniyor. Bu nedenle ağız ve burun kadar gözlerin, kulakların ve bütünüyle yüzün korunması kritik önem taşıyor. Dolayısıyla, tasarımcı cerrahi maskeden çok daha koruyucu olduğu halde vizörün insanlar tarafından neden benimsenmediğine kafa yordu. Piyasada bulunabilen vizörlerin pratik olmadığını fark eden Doucet, görünüşünün de kullanıcılara cazip gelmediğini gözlemledi. Sağlık sektörü dışında kalan kitleleri hedeflediği tasarımında sanatçı bu hususları dikkate aldı. Ürünün hem daha kullanışlı hem de estetik görünmesi gerektiğinden hareketle kullanıma sunduğu modelde tıpkı bir güneş gözlüğü gibi görünen camlara ve takma çıkarma kolaylığı sağlayan saplara sahip bir yüz koruması geliştirdi. Ürün tasarımında 3D tasarım araçlarından yararlanan Doucet, son zamanlarda kavisli ve transparan camlara sahip bu ürünün tanıtımına vakit harcıyor.

© Doucet

2020 yılı başından bu yana tüm dünyada etkileri devam eden pandemiyle mücadelede henüz bir aşı veya ilaç geliştirilemediği için insanlık için en önemli silah halen savunma. El hijyenine dikkat etme, dezenfektan kullanımı ve bol sabunla el yıkama bu süreçte en büyük dostlarımız olsa da virüsün aşırı bulaşıcı özelliği yüz koruma ürünlerini zaruri hale getiriyor. Tüm dünya ülkelerinin salgında ikinci dalga endişelerini taşıdığı bu günlerde bizi tehlikeden koruyacak bu ve benzeri yeni alışkanlıklar henüz öngörülemez bir süre daha bizimle kalacak gibi görünüyor. Tıpkı vizörde olduğu gibi, geniş kitlelerin son derece gerekli korunma ekipmanlarını benimsememe nedenleri üzerine kafa yoran tasarımcılardan öyle görünüyor ki yaratıcılık ve son teknoloji harikası ürünler gelmeye devam edecek.

Tasarımcı Joe Doucet tarafından geliştirilen bu ürünü ve diğer tasarımları daha ayrıntılı incelemek isterseniz sanatçıya ait web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Başak dedi ki:

    Çok güzel bir anlatım, teşekkürler…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s