Sandman’in Ekranla Randevusu için Hedef 2021

İngiliz yazar Neil Gaiman tarafından yazılan çizgi roman serisinin Netflix uyarlaması için gözler 2021’e çevrildi. 1988-1996 yılları arasında DC Comics/Vertigo tarafından 10 cilt halinde basılan sürükleyici çizgi roman serisini ekranlara taşıma hayalinin gerçekleşmesine az kaldı. Senelerce ha geldi ha geliyor derken yılan hikayesine dönen projenin sonunda Netflix ekranlarında kendine yer bularak çizgi roman meraklılarının çok iyi tanıdığı ve sevdiği Sandman karakterini geniş kitlelerle buluşturması bekleniyor.

Fotoğraf: Kimberly Butler/Contour, Getty Images

Neil Gaiman tarafından yazılan ve içinde mitoloji, korku ve fantastik öğeler barındırarak çocuklara değil de yetişkinlere hitap eden çizgi roman serisinin baş karakteri, rüyalar aleminin sahibi Dream’dir fakat Sandman, Morpheus ve Dream Lord isimleriyle de bilinir. Morpheus, Yunan mitolojisinde rüyalar tanrısıdır. Dream, var olan her şeyden önce da var olan yedi sonsuzdan meydana gelen ailede üçüncü kardeştir. Buradaki kardeşlik kan bağından bağımsız olup daha ziyade kavramsaldır. Bu ebedi kardeşler arasında Destiny, Destruction, Dream, Death, Desire, Despair ve Delirium bulunur. Delirium aslında Delight olmakla birlikte daha sonra ismini Delirium olarak değiştirmiştir. Kardeşlerin her biri kendi krallığında yaşar ve her birinin kendine ait simgeleri vardır. Birbirleriyle iletişimleri de farklıdır. Desire ile Dream ilişkisi limoni iken Death ve Dream birbirine çok yakındır. Küçük kardeşi Delirium da Dream’e oldukça düşkündür. Sandman evreninde rüyalar evreni ile uyananların evreni birbirinden ayrıdır fakat arada sık sık geçişler olur. Başta Dream olmak üzere bu ailenin uyananlar evrenindeki sıradan insanlarla etkileşimleri olay örgüsüne yön verir. Seride yer alan melekler, şeytanlar, süper kahramanlar, büyücüler, periler ve seri katillerin rüyalar aleminin yanı sıra dünyada, cehennemde ve periler ülkesinde geçen birbirinden bağımsız öyküleri aslında kaderin ağları gibi birbirine bağlıdır. Temelde ise rüyalar kralının değişme zorunluluğu ve buna karşı tepkisi hikayenin özünü oluşturur. Zengin içeriğinde dünya mitolojisi, kutsal kitaplar, (başta Shakespeare olmak üzere) edebiyat ve masallara bolca gönderme vardır. Sinema (daha doğrusu TV dizisi) adaptasyonunda serinin birinci kitabı ile ikinci kitabının bir bölümü esas alınır. Öykü, bir büyücünün ölümsüzlük saplantısıyla Death’i yakalamayı hedeflerken onun yerine yanlışlıkla Dream’i esir almasıyla 70 yıl boyunca alıkonulan Dream’in kurtulduktan sonra krallığını geri alma mücadelesi ve yokluğunda kontrolden çıkan düzeni yeniden inşa etme çabasıyla başlar.

© Vertigo

Neil Gaiman konuyla ilgili Tumblr hesabından yaptığı açıklamada senaryonun hazır olduğunu, yönetmenlerin belirlendiğini, oyuncu kadrosu çalışmalarının devam ettiğini hatta setin bile hazırlanmaya başladığını paylaştı. Fakat, diğer her alanda olduğu gibi pandemi etkisiyle bu planlar da kesintiye uğradı. Belirsizlik durumu sona erdiğinde çekimlerin başlamasının beklendiği belirtildi. Ayrıca, Neil Gaiman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada birinci sezonun on bir bölümden oluşacağını aktardı. Bölüm uzunluklarının 45 dakika ile bir saat arasında olacağı öngörüldü. Gaiman, biraz zenginleştirme yapılsa da özgün içeriğe bağlı kalınacağını söyledi. Sandman’in 1980’lerde yazıldığı düşünülerek, ekibin yapım hazırlanırken 2020’de karakterin nasıl düşüneceği ve nasıl davranacağı konusunda kafa yorduğu ifade edildi.

Neil Gaiman hayranlarını sevindirecek bir haber daha verdi. Yazar kendine ait blog sayfasından Sandman serisinin sesli kitap sürümünün Audible üzerinden yayınlandığını açıkladı. Esasen görme sorunları yaşayanlar gözetilerek hazırlanan projede Morpheus’u Atomic Blonde’den tanıdığımız James McAvoy, kız kardeş Death’i Thor’dan tanıdığımız Kat Dennings, Lucifer’i Cennetin Krallığı’nda rol alan Michael Sheen, John Constantine’i Rocketman’de oynayan Taron Egerton, Urania Blackwell’i Minority Report’ta gördüğümüz Samantha Morton, Corinthian’ı Emmy ödüllü Riz Ahmed, Kuzgun Matthew’i Yüzüklerin Efendisi’nde Gollum’u canlandıran Andy Serkis, Siyam Kedisi’ni iki kez Emmy Ödülü’ne layık görülen Bebe Neuwirth ve anlatıcıyı da Neil Gaiman kendisi seslendirdi. Projede daha nice sanatçı da yer aldı. Serinin ilk üç kitabının sesli kitap haline getirildiği belirtildi. Buna göre, çizgi roman hayranları Fantastik Edebiyat Ödülü kazanmış olan ve Shakespeare’in aynı adlı eserine atıfta bulunan “A Mid-Summer Night’s Dream”i de dinleme şansını yakalayabilirler. Sesli kayıttan bazı bölümleri şuradan dinleyebilirsiniz. Yazar, kendine ait blog sayfasında birkaç ay sonra projenin CD kopyalarının da hazır olacağı bilgisini paylaştı.

Yine DC Comics evreninde yaşayan ve yine Neil Gaiman tarafından hayat verilen karakterlerden biri olan Lucifer da halihazırda Netflix ekranlarında bir dizinin baş karakteri olarak boy gösteriyor. Bu dizinin de altıncı sezonuyla son kez izleyiciyle buluşacağı ve sezon sonunda ekrana veda edeceği belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s