French Dispatch Rötar Yaptı

Amerikalı yönetmen, yazar ve yapımcı Wes Anderson imzasını taşıyan merakla beklediğimiz filmin gösterim tarihi pandemi nedeniyle belirsiz süreli olarak ertelendi.

French Dispatch adlı Amerikan dergisinin kurgusal bir Fransız şehrindeki şubesine ait hikayeleri konu edinen komedi dram türündeki yapımın 12 Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapması ve 24 Mayıs’ta da vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak COVID-19 nedeniyle film festivali iptal edildi. Ardından French Dispatch filminin gösterim tarihi de 16 Ekim’e ertelendi. Ancak, beklenmedik salgının küresel çapta halen etkili olması ve çıkış yolunun da henüz ortalarda görünmemesi nedeniyle film, bir kez daha ertelendi ve bu sefer hedeflenen bir tarih de belirtilemedi. Pandemi sürecinde derinden sarsılan alanların başında sinema geliyor ve geçtiğimiz aylarda çoğu yapımın çekimleri durduruldu. Örneğin, bir önceki blog yazısında karantina nedeniyle Matrix 4’ün ara verilen çekimleri sırasında Berlin’de bulunan Keanu Reeves’in çizgi roman yazmaya başladığından söz etmiştik. Şimdi de French Dispatch filminin seyirciyle buluşma tarihi belirsizliğini korudu. Ne yazık ki, filmin 2020 yılında gösterime giremeyebileceği ifade edildi.

© IMDB

Zengin bir oyuncu kadrosuna sahip filmde, Wes Anderson filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz Owen Wilson, Bill Murray ve Jeffrery Wright’ın yanı sıra Adrian Brody, Benicio del Toro, Tilda Swinton gibi isimler yer aldı. Senaryoda, filmle aynı adlı kurgusal derginin son sayısı için hazırlanan birtakım hikayeler konu alındı. Yönetmen, kendisine sorulduğunda filmin konusunu ifade etmenin çok kolay olmadığını, Fransa’da kendi dergisini çıkartan Amerikalı bir gazetecinin bir portresi olarak tanımlayabileceğini belirtti. Esasen basın özgürlüğü konulu bir film olmamakla birlikte, esas karakterin gazeteci olması nedeniyle yapımın gerçek hayattan da izler taşıdığını aktardı. Filmin The New Yorker’den ilham aldığı da ifade edildi.

Filmin Javi Aznarzez imzası taşıyan afişi 11 Şubat’ta paylaşılmıştı. İlk tanıtım videosu ise bundan bir gün sonra yayınlanmıştı. Wes Anderson filmlerinden aşina olduğumuz sıcak renkler, her bir karenin büyüleyici kompozisyonu ve tüm filme eşlik eden mizah unsuru tanıtım videosunda da karşımıza çıktı. Dileriz en kısa zamanda bu ilginç film, heyecanla bekleyen izleyici kitlesiyle buluşur. Tanıtım videosuna göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s