Q Dergisinden Okurlarına Veda

Dünyada hemen her sektöre darbe vuran COVID-19 salgını ne yazık ki uzun soluklu bir yayının sonunu getirdi. Bauer Media yayınları arasındaki İngiliz müzik dergisi Q, 34 yıllık yayın hayatını noktalama kararı aldı. Bu kararın gerekçesi olarak da tüm dünyalılar olarak hayatımızı alt üst eden pandemi gösterildi. Dergi, 28 Temmuz günü yayınlanacak son sayısıyla okurlarına veda edeceğini açıkladı.

Q dergisi, 1986 yılında kurulmuştu. 1990’lı yıllarda İngilizlerin sevilen müzik akımı Brit Pop tarzının ve çizgisinin ortaya konulmasında öncü bir rol üstlenen yayın, bugüne dek varlığını sürdürmeyi başardı. Ancak, 2020 yılına geldiğimizde küresel çapta her alanı ve her sektörü derinden yaralayan pandeminin etkileri karşısında ayakta kalamadı.

Üzücü haberi derginin editörü Ted Kessler, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Kessler, okurlarını hayal kırıklığına uğratan duyurusunda, 28 Temmuz’da yayınlanacak son sayının kapağını ve editör yazısını da paylaştı. Kapakta, Q Dergisinin bugüne dek çıkmış sayılarının üst üste konulduğu görüldü. Bir devrin kapanışını ve bir devin yıkılışını çağrıştıran bu görsel, geçen onca yıl türlü zorluklara rağmen okurlarıyla buluşan dergi ve bu zamana dek verilen tüm emek için de bir saygı duruşu gibiydi.

© Q Magazine

Editör yazısında derginin 34 yıldır abone olan okurları olduğu belirtildi. Hayatlarının farklı dönemlerinde, değişen müzik zevklerine rağmen sevdikleri derginin bir sonraki baskısını halen aynı heyecanla bekleyen sadık okurlar ve onca yıldır emek veren ekip için gelinen noktanın gerçekten üzücü olduğu anlaşılıyordu.

Değişen koşullar bir şeylerin sonunu getirirken bambaşka güzelliklerin başlangıcına da yolu açabilir. Q için yolun sonu görünmüş olabilir fakat gün doğmadan neler doğar. Değişen ihtiyaçlar, farklı arayışları ve bambaşka çözümleri de beraberinde getirecektir. Bekleyip göreceğiz.

Kessler, dergi için hazırladığı ve Twitter hesabından paylaştığı son editör yazısında zengin bir içerikle son sayıya yakışır fiyakalı bir veda yapacağının sinyallerini verdi. Q dergisinin 28 Temmuz günü yayınlanacak veda sayısını buradan takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s